Ücretsiz doğalgaz ve elektrikte beklenmeyen açıklama geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2024 bütçesinin konuşulduğu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sunum yapan Bakan Alparslan Bayraktar, ücretsiz doğal gaz ve elektrik için açıklamada bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 2024 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumda önemli açıklamalarda bulundu. Bayraktar, 2022'de devlet tarafından karşılanan  elektrik ve doğal gaz tüketimlerinin toplam değerini 270 milyar TL olarak belirtti.

Özellikle konut, ibadethane ve cemevi abonelerine yönelik Karadeniz Gazı destekleme kapsamında 6.4 milyar metreküp doğal gazın ücretsiz olarak vatandaşa ulaştırıldığını vurgulayan Bakan, enerji faturalarını düşürmek adına  yapılan desteklemeleri detaylandırdı. Bu çerçevede, ihtiyaç sahibi hanelere 2019'dan bugüne kadar toplam 18.2 milyar TL tutarında elektrik desteği sağlandığını ifade etti.

Bayraktar ayrıca, 2022'de 1.9 milyon aileye 1.7 milyon ton kömür desteği sağlandığını belirterek, 2023'te de ısınma amaçlı kömür desteğine devam edeceklerini dile getirdi. Doğal gaz desteği alan hanelere yönelik 634.3 milyon TL tutarında destek sağlandığını açıkladı.

Karadeniz'deki Sakarya Gaz Sahası'ndan günlük 4 milyon metreküp doğal gaz üretildiğini belirten Bayraktar, Faz-1 kısmının tamamlanmasıyla günlük üretimi 10 milyon metreküpe çıkaracaklarını, Faz-2 kısmının tamamlanmasıyla ise günlük 40 milyon metreküp üretim hedeflediklerini ifade etti. Ayrıca, Gabar'da günlük 23 bin varil ham petrol üretildiğini ve 2024 sonunda günlük 100 bin varil hedeflerinin bulunduğunu aktardı.

19 Kas 2023 - 01:59 - Politika