Mardin’de yurta ölen öğreci için açıklama yapıldı

KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda yaşanan asansör kazasında ölen 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Zeren Ertaş için Mardin’de açıklama yapıldı.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda yaşanan asansör kazasında 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Zeren Ertaş hayatını kaybetmişti.

Mardin Şahmeran Platformu Mardin Artuklu KYK kız yurdu önünde basın açıklaması yaparak olayı protesto etti.

Mardin Şahmeran Platformu adına Basın açıklamasını okuyan Pınar keskin şunları söyledi; “Her gün KYK yurtlarından kötü haberler almaktayız. Öğrenciler olanakların kötü olduğunu belirtmelerine ve tüm kurumlarla görüşmelerine rağmen hiçbir şey değişmiyor.

Sosyal devlet anlayışı gereği, parasız eğitim ve öğrencilerin barınma olanaklarının devlet tarafından sağlanması gerekmektedir.  Kamusal parasız eğitim ve parasız barınma olanaklarının tüm öğrenciler için güvenli bir şekilde sağlanmasının devletin yükümlülüğü olmasına rağmen, bu yükümlülük yerine getirilmemiştir.

 Devlet yurtlarının sayı ve kapasitesinin azlığı nedeniyle öğrenciler özel yurtlara ya da yasaya aykırı bir şekilde faaliyet gösteren denetimsiz vakıf, cemaat, tarikat yurt ve evlerine itilmektedir. Yasaya aykırı faaliyet gösteren Aladağ’daki yurtta çıkan yangında 12 çocuğun hayatını kaybettiği acı olay yine bir cemaat yurdunda canice öldürülen Mehmet Sami Tuğrul isimli öğrenci ile Tıp Fakültesi Öğrencisi Enes Kara'nın intihara sürüklenmesi halen hafızalarımızda tazedir.

Son olarak Aydın Efeler KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan Zeren Ertaş'ın asansör faciasında hayatını kaybetmesi de göstermiştir ki, KYK yurtları da teknik ve sağlık kurallarına aykırı faaliyet göstermekte, denetimsiz bırakılarak, kamusal sorumluluk yerine getirilmemektedir.

 Aydın KYK Kız öğrenci yurdunda da belediye ile TMMOB Makine Mühendisleri Odası arasında yapılan asansörlerin periyodik denetimlerine ilişkin protokolün belediye tarafından sonlandırılarak denetimin özel bir firmaya verildiği anlaşılmaktadır.

Yine yapılan yönetmelik değişiklikleri ile asansörlerin denetimlerinin kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olan kâr amacı gütmeden kamusal denetim anlayışı ile gerçekleştiren Makina Mühendisleri Odası’ndan alınarak, denetimlerin özel firmalara verilmiş olması da kamu yararı önceliğini ihmal ve ihlal ettiklerini göstermektedir ve kabul edilemez.

 Zeren Ertaş'ın hayatını kaybetmesine neden olan Aydın Efeler İlçesi KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu Müdürü ve diğer tüm yurt yetkilileri ile asansörün denetiminden sorumlu şirket yetkilileri, KYK Genel Müdürlüğü yetkilileri ile mevzuata aykırı faaliyetleri ile denetim görevini yerine getirmeyen Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri ile Belediye yetkilileri ve diğer tüm sorumlular hakkında kamu davası açılmalı geren yapılmalıdır

Çok açıktır ki Zeren Ertaş'ın KYK yurdunda hayatını kaybetmesi bir kaza değil cinayettir.

 Öve öve bitiremedikleri KYK yurtları şiddet yuvasına dönüşmüş durumda. Ranzalar üzerine kat çıktıkları bu yurtlar öğrenciler için mezar oluyor.

 Bu yaşananlar ne kaza ne intihardır. Bizler arkadaşlarımızı katledenleri tanıyoruz. Yurt idareleri öğrencilerin yurtlara ne zaman girdiğini ne giyindiğini dert etmek yerine can güvenliğini sağlamalıdır.

Buradan bakanlığın kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğunu hatırlatarak

Öğrencilerin sözlü ya da yazılı şikayetleri neden dikkate alınmamıştır .

Söz konusu asansörün denetimi en son ne zaman ve hangi firma tarafından yapılmıştır.

Asansör denetim raporunda herhangi bir eksiklik belirtilmiş midir?

Yurtlarda asansör denetimi hangi sıklıkla yapılmaktadır.

Yurt oda kapasiteleri neden haddinden fazladır.

Yemekhaneler neden denetlenmiyor.

Yemeklerden çıkan kurt ve böcekler hakkında neden bir şeyler yapılmıyor

Yurtların çevresinin ışıklandırmamasının sebebi nedir.

Yurt çevresinde neden gerekli önlemler alınmıyor.

Yurtlar neden özellikle okullara uzak yerlerde yapılmaktadır.

Bu sorular hızlıca bakanlık tarafından açıklanmalıdır.

İki hafta içerisinde üç öğrenci arkadaşımız yaşadıkları ekonomik sorunlar ve gelecek kaygısı yüzünden intihar etti. İki hafta içinde gerçekleşen üç ölüm de tesadüf değil ve asansör olayında olduğu gibi cinayettir.

 Bizleri yoksulluğa sürükleyenler baskı ve sindirme politikalarıyla yalnızlık ve umutsuzluğa kapılıp mücadele etmeyeceğimizi düşünenlere karşı sonuna kadar haklarımız için mücadele edeceğimizi bir kez daha yüksek sesle belirtiyoruz.

Kız yurtlarına yönelik yapılan bu kadın düşmanı politikalarla bizleri yıldırıp okumayacağımızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz.

Mardin Şahmaran Kadın Platformu olarak, parasız eğitim ve parasız barınma hakkının tüm öğrenciler için koşulsuz şekilde sağlanmasının sosyal hukuk devletinin gereği olduğunu hatırlatıyoruz, Zeren Ertaş'ın hayatını kaybetmesine neden olan sorumluların tespit edilerek cezalandırılması ve yurtlardaki tüm sorunların giderilerek öğrencilerin yaşanabilir koşulara kavuşması için mücadele edeceğiz.

 Bizler iktidarın kadın düşmanı politikalarını çok iyi biliyor ve bu politikalarla sonuna kadar mücadele edeceğiz bir kez daha belirtiyoruz” dedi.

30 Eki 2023 - 18:43 - Gündem