Mardin’de 'Dam Palas' sezonu kapandı

Havaların iyice soğumasıyla birlikte Mardin’de her sene olduğu gibi bu sene de 'Dam Palas' dönemi Ekim ayı ile birlikte sona erdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Özellikle bölgenin en sıcak illeri arasında bulunan Mardin’de gece kapalı alanlarda uyuyamayan vatandaşlar, teraslarda ve balkonlarda yaptırdıkları 'dam palas' adı verilen yataklarda yatıyordu.

Güneydoğu'da 'Dam Palas' sezonu kapandı

Mardin’de damda sefasını çektikleri gökyüzünden soğuklardan dolayı uzak kalacaklarını söyleyen Mehmet Emin kasapçıoğlu, “Yaz boyunca dam palastan faydalanıyorduk. Sonbaharın bir kısmında da yataklarımızı kurmaya devam ettik. Artık havalar soğudu bira hüzünlüyüz gökyüzünden mahrum kalacağız ama gelecek baharda inşallah tahtlarımızı kuarar ve zevki yaşamaya devam ederiz” şeklinde konuştu.

Doğal ortam, temiz hava

Teras ve balkonda yatmanın kendileri için artık bir kültür haline geldiğini anlatan Cemil Hüdaverdioğlu isimli vatandaş ise, "Yıllardır damda yatıyoruz. Evde klimamız var fakat damda uyumak bize daha doğal geliyor. Akşam hava kararınca dama çıkıyoruz. Sabah ise kuşların, horozların sesleriyle uyanıyoruz. Herkese damda uyumayı tavsiye ediyorum.. Hatta geceleri uyurken yıldızları seyrederek uyuyoruz. Kışın gelmesi ile birlikte bu zevkten mahrum kaldık“ diye konuştu.

30 Eki 2023 - 12:33 - Yaşam