AKP’li Belediyenin taşınmaz satışına köylüler tepki gösterdi

AKP’li Dargeçit Belediyesi’nin satılığa çıkardığı 82 adet taşınmaza dair açıklama yapan köylüler, arsaların köylülere ait olduğunu belirterek, hem belediyeye hem de yurttaşlara çağrıda bulundu.

Video için play'e tıklayın

Mêrdîn’de AKP’li Dargeçit Belediyesi tarafından Şibêbî kırsal mahallesinde bulunan ve kadastro çalışmasının ardından belediyenin taşınmazları arasına dahil edilen 82 adet arsanın satılığa çıkarılmasına köylüler tepki gösterdi. Kerboran Belediyesi önünde dün basın açıklaması yapan köylüler, belediyenin arsaları satılığa çıkarılmasını kabul etmediklerini belirterek, yurttaşlara da çağrıda bulundu. Köylüler adına ilk açıklamayı köylülerden Resul Aslan yaptı.

Arsaların tamamının 5 köye ait arsalar olduğunu kaydeden Aslan, belediyenin bu bölgelerde parsel çalışması yaptıktan sonra kendilerine ait arsaların belediyenin üzerine kaydedildiğini dile getirerek, “Yüzyıllardır bu arazileri biz ekiyoruz. Bu araziler bize ait arazilerdir. Bu nedenle belediyeden bu arazileri cüzi rakamlarla arazi sahiplerine iade etmesini istiyoruz. Çağrımız da Kerboran halkına; kimsenin bu ihaleye girmemesi yönündedir. Yüz yıllardır bizim ekip, biçtiğimiz arazilerdir” ifadelerini kullandı.

Ardından açıklama yapan Bahattin Büyükkaya, arsalarına kendi rızaları dışında el konulduğunu belirterek, satış işlemini kabul etmeyeceklerini dile getirdi. Büyükkaya, Kerboran halkına bu konuda kendi hassasiyetlerini anlamalarını isteyerek, duyarlı olmaları çağrısında bulundu.

Açıklamanın ardından köylüler, belediye önünden ayrıldı.

25 Eki 2023 - 12:23 - Gündem