Mardin'in tanınan imamlarından Mele Mahmut vefat etti

Mardin ve Urfa'da tanınan imamlardan ve kanaat önderlerinden biri olan Mele Mahmut Çekin tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Lokman Elik
Lokman Elik Tüm Haberleri

Aslen Mardin'in Artuklu ilçesi Ahmetli (Qesra Hemede) kırsal mahallesinden olan Melle Mahmut Çekin tedavi gördüğü Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde vefat ettim Cenazesi bugün (24.10.2023) saat 09:00’da tıp fakültesi morgundan alınıp 10:30 civarında merhuma ait medresede helallik istendikten sonra Ceylanpınar Hazreti Selman Camii’in de öğle namazını müteakiben Ceylanpınar mezarlığında defnedilecektir. Taziyesi Ceylanpınar Cumhuriyet Taziye evinde olacaktır. 

Oğlu Dr Abdurrahim ÇEKİN 05072503526 

Oğlu Ahmet ÇEKİN   0 (542) 442 12 67

MELE MAHMUT ÇEKİN'İN KISA YAŞAM ÖYKÜSÜ 

Oğlu Abduurahim Çekin, babası ile ilgili hayat öyküsünü sosyal medya hesabından şu sözlerle aktardı:

"Seyda Melle Mahmut 1937 yılında Mardin’in Artuklu merkez ilçesine bağlı Ahmetli (Qesra Hemedê) köyünde doğdu. 22 yaşına kadar köyde hayvancılık mesleğini icra etti. Daha sonra Şeyh İzzettin Er ruhayî (ks) nun Sada köyündeki Menderes’inde medrese eğitimi gördü. Ardından Til Hasan, Sinara, Qestelun ve Nurşîn gibi bölgenin çeşitli medreselerinde okuyarak icazetini Şeyh İzzettin Erruhayî (ks) dan aldı. 2000 yıllarının başında Şeyh Abdülgani Elhaznevî (ks) nun yanında seyri sülükünü tamamlayıp nakşiliğin Halid’i kolunun haznevi ekolüne hizmete Halife olarak başladı. Ceylanpınar’a 1968 yılında taşındı. Sırasıyla Helobelo, Ahirtoş ve Han köyünde imamlık yaptı. Han köyünün camisini kendi elleriyle inşaa etti. Ceylanpınar merkez, kırsal, Mardin merkez ve kırsal, Urfa merkez ve kırsaldaki bir çok halk içi problemin çözümünde öncülük etti. Toplumsal barışın tesisi için ellerinden geleni yaptı. İmana, itikada ve ibadete ehemmiyet verirdi. Halkın ibadet ve itikat konusundaki bilincinin gelişmesi için çaba gösterdi. Yaz kuran kurslarında ve kendisine ait küçük medresede bir çok kuran talebesinin yetişmesini sağladı."

24 Eki 2023 - 08:08 - Gündem

Muhabir  Lokman Elik