Siyasi Partiler İçin Kesenin Ağzı İkinci Kez Açılıyor- İşte Hazine Yardımı Alacak Partiler

Bu yıl yerel seçim nedeniyle iki kat artacak olan Hazine yardımından yüzde 7'lik barajı aşan 5 parti yararlanabilecek. AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve Yeşil Sol Parti'nin 10 gün içinde alacağı ikinci ödeme ile yapılan toplam yardım miktarı 3 milyar 341 milyon lirayı bulacak.

14 Mayıs'ta  yapılan milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) 5 siyasi parti grup çatısı altında 15 partinin milletvekilleri yer aldı. Seçimlerde AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve Yeşil Sol Parti yüzde 7 barajını aşarak Hazine yardımı almaya hak kazandı.

Seçimde barajı aşan partilerin oy oranlarına göre paylaştırılan Hazine yardımından en yüksek tutarı AK Parti alacak. Ocak ayında AK Parti’ye 1 milyar 329 milyon lira, CHP’ye 946 milyon lira, MHP’ye 376 milyon lira, İYİ Parti’ye 361 milyon lira, Yeşil Sol Parti’ye ise 329 milyon lira Hazine yardımı verilecek.

YEREL SEÇİM NEDENİYLE İKİYE KATLANACAK


Kanun uyarınca, Hazine yardımı yerel seçimlerin olduğu yıllarda normal tutarın 2 katı, milletvekili seçimi yıllarında ise 3 katı olarak uygulanıyor. Bu nedenle, Yüksek Seçim Kurulu’nun yerel seçim takvimini açıklamasının ardından 5 siyasi partiye 10 gün içinde ocak ayındaki tutar kadar ikinci bir yardım daha yapılacak. Böylece AK Parti Hazine'den toplamda 2 milyar 658 milyon lira, CHP 1 milyar 892 milyon lira, MHP 752 milyon lira, İyi Parti 722 milyon lira, Yeşil Sol Parti (HDP) ise 658 milyon lira yardım alacak.

23 Eki 2023 - 00:37 - Politika