UTANMAZLAR! Mardin'e kara leke vurdular

Tarihi Mardin kentinde kötü yazıların yazıldığı duvarlar yapılan çalışmalar sonucunda tertemiz hale getirilirken, bir grup utanmaz tarihi taş duvarın dibinde ateş yakarak, duvarın kapkara olmasına sebep oldu.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Tarihi Mardin'de bulunan bir eski Kız Meslek Lisesi, şimdiki Olgunlaşma Enstitüsü'nün bahçe duvarı kısa süre önce çirkin yazılamalar nedeniyle gündem oldu. Konunun haberlere yansıması üzerine belediye tarafından yapılan çalışmayla duvarlar temizlenerek turizme ve tarihe kazandırıldı.

UTANÇ LEKESİ

Ancak kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce temizlenen duvarlar, ateş yakılarak simsiyah bir hale getirilerek, yeniden kirletildi. Adeta tarihi şehir içinde kara bir leke gibi duran duvardaki is görenleri utandırdı. Tarihi şehir içinde turizme dönük çalışmaları adeta sabote edercesine yakılan ateşin etkisiyle kapkara olan duvar, utanç lekesi olarak duruyor.

ÜZÜCÜ GÖRÜNTÜ 

İstanbul'dan gezmek için Mardin'e gelen Serhat Usta, gördüğü manzara karşısında üzüldüğünü dile getirerek, "Uzun zamandır Mardin'i görmek istiyordum. Ancak nasip oldu. Geldim gördüm gerçekten tarihin içinde zaman yolculuğu yapmış gibi oldum. Gerçekten açık hava müzesi. Görmeye değer bir şehir. Eşi benzeri olduğunu sanmıyorum. Böyle bir şehir hiçbir yerde yok. Ancak beni üzen görüntüler oldu. Sokaklarda cadde üzerinde çöplerin uzun süre durması üzücüdür. Ama en çok da harabe yerlerin olması beni üzdü. Harabelerin restore edilmesi sahip çıkılması gerekiyor. Bir de bu rastgele ateş yakılan yerler. Duvarlar siyaha dönmüş. Bu görüntü gerçekten üzücü bir görüntü" dedi. 

Tarihi şehri gezerken birçok yerde benzer görüntüler ile karşılaştığını ancak buna rağmen çok beğendiğini söyleyen Usta, "Tekrar gelmek istiyorum. Gittiğim yerde herkese de önereceğim. Ama Mardin halkının da bu şehre sahip çıkması gerekiyor. Mardin halkı sahip çıkmaz ise kimse gelip buraya sahip çıkmaz" dedi. 

21 Eki 2023 - 10:01 - Gündem

Muhabir  Bayram Kerimoğlu