Dünya Sağlık Örgütü'nden İsrail'e yanıt: 'Gazze'nin kuzeyinin tahliyesi ölüm cezası anlamına gelir'

DSÖ, Gazze'ye karadan girme hazırlığı içindeki İsrail'in 'Gazze'nin kuzeyini tahliye edin' emrinin hastalar için ölüm cezası anlamına geldiğini açıkladı. Örgüt, İsrail'den kararını geri çekmesini istedi ve toplu tahliyenin felakete yol açacağını söyledi.

 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) İsrail'den Gazze'nin kuzeyinin 24 saat içinde tahliye edilmesi için yayınladığı uyarıyı geri çekmesini istedi. Söz konusu tahliyenin savunmasız hastalar için 'ölüm cezası' anlamına geldiğini vurgulayan DSÖ, "Gazze'deki yerel sağlık yetkililerinin savunmasız hastaların kuzey Gazze'den tahliye edilmesinin mümkün olmadığını aktardığının" altını çizdi.

'ZALİMLİĞİN ÖTESİNDE BİR ŞEY'

"Yaraları nedeniyle hayatta kalma şansları sadece mekanik ventilatörler gibi yaşam destek ünitelerine bağlı olan ağır hasta insanlar var" diyen DSÖ sözcüsü Tarik Jasarevic, "Dolayısıyla bu insanları hareket ettirmek bir ölüm cezasıdır. Sağlık çalışanlarından bunu yapmalarını istemek zalimliğin ötesinde bir şeydir" ifadelerini kullandı. DSÖ Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da Gazze'deki sağlık sisteminin "çöküşün eşiğinde" olduğunu söyledi ve İsrail'e fikrini değiştirmesi için doğrudan çağrıda bulundu.


'TOPLU TAHLİYE FELAKETE YOL AÇAR'

Ghebreyesus sosyal medyada yayınladığı mesajda, "Gazze'ye acil yardım girişi olmazsa temel sağlık hizmetlerinin durma noktasına geleceğini" söyledi. Enklavın güneyine yapılacak toplu bir tahliyenin hastalar, sağlık çalışanları ve diğer siviller için felaket olacağını ilk elden bildiğini vurgulayan Ghebreyesus, "kararın iptali için çağrıda bulunuyoruz" ifadesini kullandı.

'YAKIT SIKINTISI NEDENİYLE KİMİ AMELİYAT EDECEĞİMİZİ SEÇMEK ZORUNDA KALIYORUZ'

Gazze'deki hastanelerin önünde uzun kuyruklar oluşuyor ve yaralılar acil servisleri bekliyor. Temel tıbbi ekipmanlar tükeniyor ve kan bağışı çağrısında bulunuluyor. Bazıları ağır yaralı olan çocuklar hastane yataklarında ağlayarak tedavi edilmeyi bekliyor. Gazze Şeridi'ndeki en büyük kamu sağlık kompleksi olan Al-Shifa Hastanesi'nde görevli Dr. Muhammed Matar hastanenin "aşırı yüklü" olduğunu söyledi ve "Hastalarla başa çıkmakta zorlanıyoruz" diye ekledi. Matar, "Yakıt kaynakları kritik derecede azaldığı için doktorlar kimi ameliyat edeceklerini seçmek zorunda kalıyorlar" diye konuştu.


FİLİSTİN YÖNETİMİ: GAZZE'YE TÜM ERİŞİMİN KAPATILMASI HALKIN TOPLU ÖLDÜRÜLMESİDİR

Filistin Yönetimi Başbakanı Muhammed Iştiyye dün yaptığı açıklamada hükümetinin insani yardım koridorları açmak için Mısır ile birlikte çalıştığını söyledi. Iştiyye, "Gazze Şeridi'ne tüm erişimin kapatılması ve yardımın engellenmesi halkımızın toplu olarak öldürülmesidir" dedi. Mısır tarafı ise Refah sınır kapısı üzerinden yardım sevkiyatını ayarlamaya çalıştığını ancak İsrail'in bölgedeki bombardımanının bunu zorlaştırdığını söylüyor. (DIŞ HABERLER)

13 Eki 2023 - 14:38 - Sağlık