Euro 2032 resmen Türkiye ve İtalya'da: Final için 80 bin kişilik stat şartı

UEFA, Türkiye'nin İtalya ile birlikte Avrupa'nın en büyük futbol organizasyonu olan Euro 2032'nin ev sahibi olduğunu resmen açıkladı. Finalin hangi ülkede oynanacağı merak konusu.

UEFA Yönetim Kurulu'nun bugün yaptığı toplantının ardından Euro 2028 ve Euro 2032'nin ev sahiplerini açıkladı. Final için 80 bin kapasitenin üzerinde stat şartı var.

UEFA'dan yapılan açıklamaya göre, 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'na Türkiye ve İtalya ev sahipliği yapacak. 2028'de düzenlenecek olan turnuva ise İngiltere ve İrlanda'nın ev sahipliğinde yapılacak.

Bu açıklamanın ardından, gözler turnuvanın İtalya ve Türkiye'de hangi şehirlerde oynanacağına çevrildi. Eeuro 2032 Türkiye ve İtalya'daki toplam 10 şehirde düzenlenecek.

İki ülke tek adaylık için hazırladığı dosyalarda 10'ar şehir seçmişti. Ortak adaylığın resmi olarak kabul edilmesinin ardından iki ülke federasyonları maçların ülkelerinde oynanacağı beşer şehir belirleyecek.

Her iki ülkede de aynı sayıda grup, son 16 turu, çeyrek ve yarı final maçı oynanacak. UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, "Ev sahibi şehirlerin belirlemesi için aceleye gerek yok. Üç sene içerisinde yapılacak görüşmelerle açılış, kapanış, grup maçları ve finaller nerede oynanacak, bunlar netleşir" demişti.


EURO 2032 ev sahipliği için en merak edilen konuların başında ise açılış ve final maçlarının hangi ülkede oynanacağı geliyor.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi konuyla ilgili, "Final için 80 bin kapasitenin üzerinde stat şartı var. 2026'nın sonuna kadar bunu önce kim sağlarsa, o finali alacak. İki taraf da sağlarsa belki o zaman kura olabilir. Gönül ister ki final maçını İstanbul'da yapalım" açıklaması yaptı. (HABER MERKEZİ)

10 Eki 2023 - 14:11 - Spor