'Zam Yok' Demişlerdi - Mardin'de Ekmeğe İkinci Zammın Tarihi Belli Oldu

Mardin'de daha önce ekmeğe zam yapılmayacağını açıklayan oda başkanları ilk zammın ardından sessizliğe bürünürken, Mardin'de ekmeğe yapılacak ikinci zammın tarihi ve miktarı belli oldu.

Cemal Çetin
Cemal Çetin Tüm Haberleri

Mardin'de daha önce açıklama yapan meslek odalarının başkanları ekmeğe  zam yapılmayacağını öne sürmüştü. Ancak Mardin'de "zam yok" diyen başkanların açıklamasından kısa süre sonra ekmeğe Temmuz ayında zam geldi. Mardin'de Temmuz ayı itibariyle ekmek fiyatına gelen yüzde 25 ile beraber 4 lira olan ekmek 5 lira olurken, 8 lira olan ekmek 10 lira olmuştu.

Yapılan zammın ardından daha açıklama yapan Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsa Tunç ile Mardin Fırıncılar, Tatlıcılar, Kasaplar ve Lokantacılar Odası Başkanı, Odalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sara sessizliğe bürünürken, Mardin'de ekmeğe ikinci bir zam haberi geldi. Edinilen bilgilere göre; Mardin'de 9 Ekim tarihinden itibaren ekmek zamlı satılmaya başlanacak. 

Mardin'de 'ekmeğe zam yok' demişlerdi; zam geldi

Yapılacak zam ile birlikte Mardin'de 200 gram ekmeğin fiyatı 6 lira olacak. 4 gram ekmeğin fiyatı ise 12 lira olarak belirlenirken, ekmek ile beraber birçok tahıl ürününe de zam yapılması bekleniyor. 

NE OLMUŞTU?

Mardin'de ekmeğe zam yapılıp yapılamayacağı konusunda daha önce açıklama yapan Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsa Tunç ile Mardin Fırıncılar, Tatlıcılar, Kasaplar ve Lokantacılar Odası Başkanı, Odalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sara ekmeğe zam olmayacağını öne sürmüştü. Oda Başkanları yapılan zam sonrası ise sessizliğe bürünmüştü.

Mardin'de esnaf odaları ekmeğe zam yapılmayacağını açıkladı

Yaptıkları açıklamada oda başkanları şöyle demişti:

"İlimizde yayınlanan bir yerel Haber Gazetesinde Ekmeğin Bayramdan sonra 200 gr. Ekmeğin 7 lira olacağı 400 gr. Ekmeğin 14 lira olacağı Denilmiştir. MARDİN ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİMİZE Ekmek fiyat rayici için Müracaat eden hiç bir odamız olmamıştır. Yayınlanan haber tamamen mesnetsizdir, dayanaksızdır. Mardin Merkez ve 10 ilçesinde Ekmek 200 gr.4 TL. 400 gr. Ekmek 8 TL. dir. yayınlanan haber Doğru değildir."

05 Eki 2023 - 11:09 - Ekonomi

Mahreç  Cemal Çetin