İki kentte operasyon; HDP yöneticileri de gözaltında

İstanbul ve Kırklareli'nde yapılan operasyonlarda aralarında HDK ve HDP yöneticilerinin de olduğu en az 20 kişi gözaltına alındı.

İstanbul ve Kırklareli'nde sabah saatlerinde polisler birçok adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonlarda aralarında Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile sivil toplum örgütü yöneticilerinin de olduğu en az 20 kişi kişi gözaltına alındı. 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, gözaltılara dair yaptığı açıklamada 26 farklı adrese operasyon yapıldığını açıkladı. Yerlikaya, paylaşımında operasyonun "örgüte yardım edenlere" dönük olduğunu söyledi. 

Gözaltına alınan bazı isimler şöyle: HDK Genel Meclis üyesi Umut Ezber, HDP PM üyesi Cengiz Topbaşlı, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, Kürt Araştırmaları Derneği Eşbaşkanı Eyüp Subaşı, HDP Pendik İlçe Eşbaşkanı Oya Aytekin, HDP İl Örgütü yöneticileri Çetin Aslanboğa ve Mesut Fırat, HDP Ataşehir İlçe Örgütü yöneticisi Halil Aksu, HDP Bakırköy İlçe Eşbaşkanı Gonca Yangöz ile Mehmet Akçiçek, Bülent Yıldırım, Zaynel Azadi, Fikriye Sarıgöl, Burcu Demir, Fethiye Kızmaz, Behiye Demir, Hüseyin Avras, Baran Sümbül, Oktay Okşal ve Behiye Duman.

 

02 Eki 2023 - 09:21 - Asayiş