Antalya Altın Portakal Film Festivali sansüre yenik düştü: İptal

Altın Portakal Film Festivali, Kanun Hükmü belgeseline dair yaşanan sansür sürecinde sponsorlukların da çekilmesinin ardından iptal edildi. Böylece festival, 12 Eylül Darbesi'nin ardından ilk defa gerçekleştirilememiş oldu.

 "Kanun Hükmü" belgeselinin sansüre uğramasının ardından yaşanan süreçle tartışmaların odağı olan ve tarihi 1964 yılına uzanan Antalya Altın Portakal Film Festivali iptal edildi.

Kararı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek sosyal medya hesabından duyurdu. Böcek ayrıca festival yöneticisi ve ekibinin de görevlerine son verdiklerini söyledi.

Böcek şu ifadeleri kullandı:

"Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak özüne döndürdüğümüz, yıllara meydan okumuş, Antalya’mızın ve ülkemizin en önemli markalarından biri olan ve 7-14 Ekim tarihleri arasında yapmayı planladığımız Antalya Altın Portakal Film Festivali’mizi bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan süreç sebebiyle iptal ettiğimizi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum.

Başta festival yöneticisi olmak üzere tüm sanat ekibinin süreci yanlış yönettiği, kriz yönetimini yapamadığı tespit edilmiştir. Altın Portakal Film Festivali siyaset üstüdür. Festivalimizi kimsenin siyasi emellerine malzeme ettirmeyeceğim. Ayrıca şahsıma ve belediyemize malum film üzerinden isnat edilen suçlamaların tamamını da gerçek muhataplarına aynen iade ediyorum.

Az önce açıkladığım nedenler dolayısıyla, kendi kararıyla büyük bir karmaşaya yol açan festival yönetiminin ve oluşturdukları tüm sanat ekibinin görevlerine şu an itibarıyla son verilmiştir."


12 EYLÜL DARBESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEMEMİŞTİ

1964 yılından bu yana düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali, 1979'da sansür kurulunun üç filmi yasaklayarak yapımın bazı bölümlerini de kesmek istemesi üzerine tüm yapımcı ve yönetmenler festivalden çekilme kararı almıştı. Jüri üyelerinin de filmleri değerlendirmeme kararı almasıyla festival yönetimi, sanatsal etkinliği iptal etme kararı almıştı.

Festival bir yıl sonra da 12 Eylül Darbesi nedeniyle gerçekleştirilememişti.

NE OLMUŞTU?

Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, bu yıl Ulusal Belgesel Film Yarışması bölümüne seçilen 'Kanun Hükmü' filminde yer alan bir kişi ile ilgili yargı sürecinin devam ettiğini saptadıklarını öne sürerek "yargıya intikal etmiş bir konuda yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkilememek adına filmin bu yılki seçkiden çıkarılmasına karar verilmiştir. Biz; sinemanın bağımsızlığına, sanatçıların fikirlerini özgürce yansıtabilmesi gerektiğine yürekten inanıyoruz. Belgeselde yer alan kişi ile ilgili yargı süreci tamamlandıktan sonra Film, Antalya’da gösterilecektir" ifadelerini kullanmıştı.

Festival seçkisinden çıkarılan 'Kanun Hükmü' belgeselinin yönetmeni Nejla Demirci ise söz konusu kişi hakkında herhangi bir yargı sürecinin bulunmadığını ifade ederek durumu tepki göstermiş ve kararı sansür olarak nitelendirmişti.

Demirci festival yönetiminin kararına gerekçe olarak gösterdiği "yargı sürecine" ilişkin şu açıklamayı yapmıştı:

"İlk başta festival yönetiminin şaka yaptığını düşündüm. Filmimizi Amsterdam'da, Almanya'da gösterdik. İddia ettikleri durum yok, doktor Yasemin Demirci işine iade edildi. Bununla ilgili AYM'nin resmi sayfasında yayınlanmış karar var. Bunun üzerine filmimizi festivale gönderdik fakat seçkiden çıkardılar."

Demirci ile dayanışma gösteren jüri üyeleri ise, toplu şekilde görevlerinden istifa ederek festival yönetimi kararından geri adım atana kadar görevlerine geri dönmeyeceklerini açıklamışlardı.

Ardından Festival yönetimi yeni bir açıklama yaparak, kamuoyunun taleplerini doğrultusunda filmi yeniden seçkiye aldıklarını duyurdu.

Filmin yeniden seçkiye alınması sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı, filmi "terör propagandası" yapmakla suçlayarak festivalden desteğini çekti. Bununla birlikte festivalin sponsorları da bakanlıkla birlikte hareket ederek desteklerini çekti.

Gelişmelerin ardından Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, dün akşam bir açıklama daha paylaşarak belgeselin tekrar seçkiden çıkarıldığını açıkladı. 

30 Eyl 2023 - 11:02 - Kültür & Sanat