ASM'lerde aşı krizi devam ediyor

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Uğur, kuduz aşısı ihalesinin henüz yapılmadığını ve bu nedenle aşının yetmediğini söyledi. Uğur, "Yönetemediğiniz sağlık sisteminin bedelini halk, sağlığıyla ödüyor” dedi.

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bakanlık depolarında Hepatit A aşısı bulunmadığını yalanlamasına rağmen başlayan tartışmalar da aşı krizi de devam ediyor. Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Derya Uğur, bakanlığın depolarında sadece 17 bin doz kuduz aşısı bulunduğunu belirterek, “Bu sayı ancak İstanbul’un aşı ihtiyacını karşılayacak düzeyde. Avrupa Birliği’nden gelen hibe kuduz aşısının yetmediği ortada. Aşının ihalesinin henüz yapılmadığı bilgisi tarafımıza ulaştı” dedi.

Eylül ayının sonu gelmesine rağmen sağlık çalışanlarına yapılan grip aşılarının geciktiğine de dikkat çeken Uğur, “Sağlık çalışanlarının enfekte olması, işgücü kaybı yaşanması nedeniyle vakaların arttığı bir dönemde hiç istenilmeyen bir durum” ifadelerini kullandı.


'BEDELİNİ HALK, SAĞLIĞIYLA ÖDÜYOR'

Uğur, “Aile hekimi başına 7-8 doz Hepatit A aşısı göndererek yalanlama yoluna giden bakanlık, soruna gerçek bir çözüm üretmek için hiçbir çaba göstermiyor” diye konuştu. Sağlık Bakanlığı’nın aşı sıkıntısını dile getiren hekimlere dava açmasının, halkın sağlık hakkı için gerçeği dile getirmekten çekinmeyenlere göz dağı verme çabası olduğunu kaydeden Uğur, “Yönetemediğiniz sağlık sisteminin bedelini halk, sağlığıyla ödüyor” dedi. (Kaynak)

29 Eyl 2023 - 11:44 - Sağlık