Altın Portakal'dan 'Kanun Hükmü' tekrar çıkarıldı

'Kanun Hükmü' Antalya Altın Portakal seçkisinden tekrar çıkarıldı. Festival Yönetmeni Boyacıoğlu yaptığı açıklamada, kendisi ve ekibinin can güvenliğiyle ilgili tehditler aldığını söyleyerek filmin seçkiden tekrar çıkarılması kararı aldıklarını açıkladı.

Daristan  Bülbül
Daristan Bülbül Tüm Haberleri

60'ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin belgesel seçkisinden, "Filmdeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği" iddiasıyla çıkartılan "Kanun Hükmü" filminin festival yönetiminin kararıyla yeniden seçkiye alınmasının ardından festival seçkisinden tekrar çıkarıldığı duyuruldu.

Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu'nun yaptığı açıklamada "oldukça yüksek sesle" tepkilerini dile getiren sinema sektöründen gereken desteği göremediklerini dile getirerek "kendini sinema emekçileri adına sorumlu hissederek hareket eden bizler olayın sorumlusu ve suçlusu olarak gösterilmek isteniyoruz. Herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Bu aşamada yeni bir karar alarak "Kanun Hükmü" adlı belgeseli 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Kanun Hükmü" filminin festival seçkisinde yer alması sebebiyle hakkında soruşturma açıldığını da ifade eden Boyacıoğlu, "Bu soruşturmayla birlikte benim ve ekibimin can güvenliği ile ilgili tehditler de oldukça yüksek perdeden devam etmektedir" dedi.

Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu'nun açıklaması şöyle:

"Bugün, iki bakanlık tarafından yapılan açıklamalar üzerine, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışmasında yer alan "Kanun Hükmü" adlı filmin festivaldeki varlığı nedeniyle şahsım adına soruşturma açıldığı bilgisi tarafıma ulaşmıştır.

Bu soruşturmayla birlikte benim ve ekibimin can güvenliği ile ilgili tehditler de oldukça yüksek perdeden devam etmektedir.

Antalya Altın Portakal Film Festivali ekibi tüm tarafların sesim kulak vermek adına ilgili filmi yeniden seçkiye alırken, yine festivalin birliğini ve bütünlüğünü düşünmüştür. Oysa, oldukça yüksek sesle tepkilerini dile getiren sinema sektöründen gereken desteği göremedik.

Geldiğimiz noktada kendini sinema emekçileri adına sorumlu hissederek hareket eden bizler olayın sorumlusu ve suçlusu olarak gösterilmek isteniyoruz. Herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmemiz mümkün değildir.

Bu aşamada yeni bir karar alarak "Kanun Hükmü" adlı belgeseli 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarıyoruz."

29 Eyl 2023 - 01:01 - Kültür & Sanat

Muhabir  Daristan Bülbül