CHP'nin Yeni İl Başkanı Durmak Bilmiyor; Bu defa Derik'ten Seslendi

Hemen her gün bir başka ilçede açıklamalar yapan CHP Mardin İl Başkanı Prof. Dr. Hasan Eken, bu defa Mardin'in Derik ilçesine giderek 20 Ağustos 2022 tarihinde meydana gelen ve 21 kişinin hayatını kaybettiği TIR faciasına ilişkin açıklama yaptı.

Bayram Kerimoğlu
Bayram Kerimoğlu Tüm Haberleri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mardin İl Başkanı Prof. Dr. Hasan Eken, günlerdir ilçe ilçe sürdürdüğü ziyaretler ve açıklamalarını bu defa Mardin'in Derik ilçesinde gerçekleştirdi. Derik ilçesinde 20 Ağustos 2022 tarihinde meydana gelen ve 21 kişinin hayatını kaybettiği TIR faciasının yaşandığı alana giden Eken ve beraberindeki CHP heyeti açıklamalarda bulundu. 

Facianın yaşandığı alanda açıklama yapan Eken, "Cengiz Holding'in ETİ Bakır tesislerinde ürettiği fosfat ve diğer ürünlerin taşıyan iki TIR'ın freninin patlaması nedeniyle 20.08.2022 tarihinde Derik'te 21 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza yüce Allah'tan rahmet, ailelerine ve sevenlerine baş sağlığı ve sabır diliyoruz. Cengiz Holding tarafından ETİ Bakır tesislerinde toplam 430.000 ton fosfat, bakır vb. madde üretilmektedir. Bu korkunç büyüklükteki tehlikeli maddeleri taşımak için 25 ton yük kapasiteli 17 bin 200 TIR ya da kamyona ihtiyaç vardır. Bu da günde 50 kamyonun Derik yolunu kullanması demektir. Derik'in doğal trafik durumunu da dikkate aldığımızda tek şeritli ve uzun rampaların bulunduğu Derik yolunun bu taşımacılık için yetersizliğini ortaya koymaktadır. Bu yol bu araçları kaldıramıyor. Üstelik bu TIR araçlarının ıstırap sınırlarını aştıkları, periyodik bakımlarının düzenli yapılmadığı ve kaplama lastik kullandıkları da iddia edilmektedir" dedi.

CHP Mardin il Başkanı Prof.Dr. Hasan Eken Mardin'in Derik ilçesinde yaşanan TIR faciasına yönelik ETİ Bakır yönetimine Derik halkı adına çağrıda bulundu. Prof.Dr. Eken yaptığı çağrıda "TIR araçlarınızın bakımlarını düzenli yapın. Araçlarınızda kabak ve kaplama lastik kullanmayın. Yolları bilen deneyimli yerel TIR sahiplerine de taşımacılık işi verin. Behemehal bir çevre yolu inşaatına başlasın" dedi. 

# Mardin

29 Eyl 2023 - 00:20 - Politika

Muhabir  Bayram Kerimoğlu