70 yıldır baba mesleği ayakkabı tamiri yapıyor

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 70 yıldır baba mesleği olan ayakkabı tamiri yapıyor.

Adnan KOÇHAN
Adnan KOÇHAN Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Kızıltepe Yeni mahallede ufak bir dükkanda bu işi yapan 48 yaşındaki Murat Bağcı yıllardır bu işi severek yaptıklarını söyledi.

İlkokul dönemlerinden başlayarak ortaokul lise yıllarında hep dükkana gelerek babasına yardım ettiğini ifade eden Bağcı şunları söyledi:

“Babamdan kalma mesleği yapıyorum. Okul dönemlerinde küçük yaşlarda hep dükkana gelerek babama yardım ediyordum.  Üniversiteyi kazandım Maliye bölümünü okudum ama yine babamı yalnız bırakmadım boş zamanlarımda fırsat buldukça babama yardıma geliyordum. Babamda 10 yaşında bu işe başlamıştı. Yaklaşık 70 yıldır bu mesleği yapıyoruz. Bu meslekte bende 40 yıldır çalışıyorum.”

Yıllardır Kızıltepe’ye hizmet ettiklerini kaydeden Bağcı, “Bu mesleği yaptığımız zaman aynı zamanda hayır da kazanıyoruz. Çünkü çoğu insanımızın maddi durumu yetersiz onun için eski ayakkabılarını tamir ederek kullanıyorlar. Daha ucuza mal olduğu için insanlar ayakkabı tamirini yaparak bir süre daha giyiyorlar. İnsanlara bu açıdan katkımız olduğu için bu durum bizi sevindiriyor.” Dedi.

Meslek zorluklarına da değinen Bağcı, son zamanlarda malzemelerin pahalı olduğunu, malzeme alımı konusunda zorlandıklarını kaydederek şöyle devam etti:

“Bu meslek zor bir meslek uzun yıllardır yapıyoruz. Babam bu meslekte çalışırken bel fıtığı oldu şu anda da rahatsız durumdadır. Ama tüm zorluklara rağmen 70 yıldır mesleğimizi yapıyoruz ve elimizden geldiğince yapmaya devam edeceğiz.”

Bağcı, “İsteğimiz bu mesleğin önünün açılmasıdır. Devletimizin bu mesleğin daha güzel icra edilmesi için bize destek olmasını istiyoruz. Gerekli desteklerin verilmesini istiyoruz.” Diye konuştu.

28 Eyl 2023 - 13:46 - Yaşam

Muhabir  Adnan Koçhan