Vecdi Kahraman'dan TMO Açıklaması: Çiftçinin çektiği zahmet yerle bir olacak

Mardinli bağımsız siyasetçi Mehmet Vejdi Kahraman, TMO'nun açıkladığı mısır alım fiyatlarına tepki göstererek, "Kuru mısır fiyatı bu şekildeyken, yaş haliyle nem başına düşürülecek fiyatlarla birlikte çiftçimiz elindeki mısırını zararına satmış olacak. Ve böylece çiftçimizin 6 aydır çektiği bunca zahmetler yerle bir olacak" dedi.

Lokman Elik
Lokman Elik Tüm Haberleri

Tarım Mahsulleri Ofisi (TMO) geçen yıl 5 bin 700 TL olarak açıkladığı mısır alım fiyatını bu yıl yüzde 100'ü aşkın oranlarda artan girdi maliyetlerine rağmen 6 bin TL olarak açıkladı. Çiftçileri adeta şok eden mısır alım fiyatı kamuoyunun birçok kesiminden tepki görürken, bir tepki de Mardin'in önde gelen siyasetçilerinden ve aynı zamanda çiftçi bir ailenin önde gelen isimlerinden biri olan Mehmet Vejdi Kahraman'dan geldi. Mardinli bağımsız siyasetçi Mehmet Vejdi Kahraman, TMO'nun açıkladığı mısır alım fiyatlarına "Kuru mısır fiyatı bu şekildeyken, yaş haliyle nem başına düşürülecek fiyatlarla birlikte çiftçimiz elindeki mısırını zararına satmış olacak. Ve böylece çiftçimizin 6 aydır çektiği bunca zahmetler yerle bir olacak" sözleriyle tepki gösterdi.

Kahraman'ın açıklamasının tamamı şu şekilde; 

"Değerli Mardin halkı, bildiğiniz üzere Mardin’in ekonomik döngüsünde en büyük paya sahip olan tarım sektörümüzle yaşamımızı sürdürmekteyiz. Mardin’in birçok bölgesinde çiftçilerimiz şuan itibariyle mısır ürününün yetişmesi için çaba sarf ediyor. Geçen 2022 yılında mısır ürününün dönüm başına girdi maliyeti ile bu yılki girdi maliyetleri arasında çok büyük farklar var.


Toprağa ekilen mısır tohumu geçen yıla göre iki kat arttı. Mısırın ilaçlaması yine aynı şekilde iki katına çıktı. Tarlayı sürmek için alınan traktörün fiyatı iki kat arttı. Traktörün kullandığı mazot yine aynı şekilde iki katına çıktı. Tarlada kullanılacak ekipmanların fiyatı iki katına çıktı. Gübre fiyatlarındaki artışlar durmadı. Elektrik ve işçilik fiyatları arttı.

Tüm bunlara rağmen 2022 yılında Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) açıkladığı mısır alım fiyatı ton başına 5.700 TL iken 2023 yılı için açıkladığı ton başına fiyatı 6.000 TL oldu.

Kuru mısır fiyatı bu şekildeyken, yaş haliyle nem başına düşürülecek fiyatlarla birlikte çiftçimiz elindeki mısırını zararına satmış olacak. Ve böylece çiftçimizin 6 aydır çektiği bunca zahmetler yerle bir olacak.


Bu mantığa ve matematiğe göre çiftçilerimizin kullandığı her şey yüzde 100 artmışken, TMO’nun çiftçimize reva gördüğü artış sadece yüzde 5 gibi komik bir rakama tekabül etmektedir. Bu durumun izahını, yorumunu ve takdirini siz değerli halkımıza bırakıyorum.

Yetkililerden vermiş olduğu bu kararı piyasa şartlarıyla birlikte tekrar gözden geçirmelerini ve fiyatların gerçekçi bir noktaya getirilmesini talep ediyoruz."

# Mardin

27 Eyl 2023 - 21:39 - Ekonomi

Muhabir  Lokman Elik