Mardin'de kamu emekçilerinden iş bırakma eylemi: Bu sefalete dur deme vakti

Mardin'de KESK'in çağrısıyla iş bırakma eylemi yapan kamu emekçileri, sefalete dur deme vakti olduğunu belirterek, " Bu daha başlangıç, mücadeleye devam diyoruz" vurgusu yaptı.

Abdullah uzuner
Abdullah uzuner Tüm Haberleri
Mardin'de kamu emekçilerinden iş bırakma eylemi: Bu sefalete dur deme vakti
Haber albümü için resme tıklayın

Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Mardin Şubeler Platformu hükümet ile kamu emekçileri arasında 2024-2025 Toplu İş Sözleşmesi ( TİS) görüşmelerine ilişkin taleplerine dikkat çekmek amacıyla bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. İş bırakma eylemine ilişkin kamu emekçileri Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Mardin İl Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Açıklamayı KESK Mardin Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Fırat Ergül okudu. Hükümetin sefalet, yoksulluk ve güvencesizlik dayatan ilk teklifine karşı ilk uyarılarını yaptıklarını kaydeden Ergül, “Üretimden gelen gücümüzü kullanıyoruz. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam diyoruz” dedi.

Mardin'de kamu emekçilerinden iş bırakma eylemi: Bu sefalete dur deme vakti

Hükümetin kamu emekçilerinin beklentileri ve taleplerine kulak vermesi, yok sayılan kamu emekçilerinin görünmesi için yaptıkları bir günlük iş bırakma eyleminin ilk uyarı olduğunu kaydeden Ergül, "Bu sefalete dur deme vakti gelmedi mi" diye sorarak, "Bugün ya bizleri yok sayan bu yoksulluk, sefalet, güvencesizlik teklifine boyun eğeceğiz. Ya da hangi sendikaya üye olursak olalım kamu emekçisi ile emeklisi ile “hak verilmez mücadele ile alınır” diyerek ortak sorunlarımız, taleplerimiz için mücadeleyi yükselteceğiz" diye vurguladı.  

Mardin'de kamu emekçilerinden iş bırakma eylemi: Bu sefalete dur deme vakti

Açıklamanın tamamında şunlara yer verildi: 

"Merhaba! Güneşin bu kavurucu sıcağında işine, ekmeğine sahip çıkmak için ter dökenler.

Merhaba! Çocuklarına onurlu bir gelecek bırakmak için gecesini gündüzüne katanlar.

Merhaba! Kapı kulu değil emekçi olduğunu haykıranlar.

Merhaba! Grevsiz Toplu Sözleşme, Toplu Sözleşmesiz Sendika Olmaz diyenler.

Merhaba! Türkiye kamu emekçileri mücadele tarihini “Haklar yasalardan önce gelir” “Hak Verilmez, mücadele ile alınır” diyerek ilmek ilmek yazanlar.

Hak ve özgürlüklerine sahip çıkan kamu emekçileri olarak, KESK’liler olarak bugün Türkiye’nin dört bir yanında alanlarda, sokaklardayız.

Sadece kendimiz için değil, göz göre göre sefalete itilen, verdikleri emekler yok sayılan 12 milyon emeklinin hakkını da savunmak için,

Nitelikli ücretsiz kamu hizmeti hakkı yok sayılan tüm bu ülkenin tüm insanları için grevdeyiz. Alanlarda omuz omuzayız.

Buradan Türkiye’nin her yerinde yüreği aydınlık bir gelecek için çarpan tüm dostlarımıza selam gönderiyoruz.

Selam olsun bu ülkenin onurlu kamu emekçilerine,

Selam olsun kamu emekçileri mücadelesinin yüz akı olduğunu bir kez daha gösterenlere.

Selam olsun, “Bu sömürü düzenine itirazımız var” diyenlere.

Bugün burada bizimle birlikte olmasından gurur duyduğumuz dostlarımız, yol arkadaşlarımız, hepinizi KESK adına, KESK’e üye sendikalar adına sevgi ve dostlukla selamlıyoruz. Hoş geldiniz.

 

Değerli Dostlar,

Ne yazık ki ülkemizde çok uzun süredir gecenin karanlığı hâkim.

Üstelik ülkeyi yönetenler attıkları her adımda üzerimize çöken karanlığı daha da zifiri hale getirmeye çalışıyor.

İki gün önce yine böyle bir adım atıldı.

Hükümet 6 milyonu aşkın kamu emekçisi ve emekliye, bizlere toplu sözleşme teklifini açıkladı.

Buna göre hükümet bizlere altışar aylık dilimler halinde 2024 yılı için yüzde 14+ yüzde 9 maaş artışı, 2025 yılı için ise %6+ %5 maaş artışı teklif etmiştir.

Şaka gibi ama ne yazık ki gerçek.

Bu sefalete dur deme vakti gelmedi mi?

Bugün ya bizleri yok sayan bu yoksulluk, sefalet, güvencesizlik teklifine boyun eğeceğiz. Ya da hangi sendikaya üye olursak olalım kamu emekçisi ile emeklisi ile “hak verilmez mücadele ile alınır” diyerek ortak sorunlarımız, taleplerimiz için mücadeleyi yükselteceğiz.

Bizler sustukça, yetkimizi başkalarına teslim ettikçe başımıza nelerin geldiğini geçtiğimiz 6 toplu sözleşmede gördük.

Kamu işvereni olan hükümetin sesimize kulaklarını kapatamaması, üzerinde pazarlık yapılabilecek yeni ve gerçek bir teklif sunması bizlere bağlı.

Bunun için KESK olarak hükümetin hepimize sefalet-yoksulluk ve güvencesizlik dayatan ilk teklifine karşı ilk uyarımızı yapıyoruz.

Üretimden gelen gücümüzü kullanıyoruz. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam diyoruz.

Unutmayalım ki, mücadele edenler her zaman kazanamasa da kazananlar hep mücadele edenlerdir.

Bizleri yıllardır siyasi iktidarın ve yine bu iktidarın Hakem Kurulunun iki dudağı arasından çıkacak kararlara mahkûm eden bu garabet sisteme karşı hangi sendikanın üyesi olursa olsun tüm kamu emekçilerini Yoksulluk Sınırı Üzerinde İnsanca Yaşamaya Yetecek Bir Ücret, Güvenceli İstihdam Demokratik Bir Çalışma Yaşamı, Grev Hakkı İle Tamamlanmış Gerçek Toplu Sözleşme Sistemi için her adımda omuz omuza vermeye davet ediyoruz."

 

16 Ağu 2023 - 13:16 - Ekonomi

Mahreç  Abdullah Uzuner ,  Bayram Kerimoğlu