Yanmamak için okyanusa atladılar! 'Sudan ceset topluyoruz'

ABD'nin Hawaii eyaletinde çıkan orman yangınları, fırtınayla birleşince bölge dehşeti yaşadı. İnsanlar yanmamak için kendilerini okyanusa atarken bir yetkili suda birçok kişinin boğulduğunu belirterek 'Okyanustan ceset topluyoruz' dedi.

ABD'nin Hawaii eyaletinin en büyük adalarından olan Maui’de çıkan yangınlarda ölenlerin sayısı 93'e yükseldi. Alevler Kaanapali kasabasına yaklaşırken yeni tahliyeler başladı. Hawaii Valisi Josh Green, ölü sayısının çok daha fazla artabileceğini söyledi. Tahliye emri, yangının yok ettiği tarihi Lahaina kasabası sakinlerinin hasarı görmek üzere kısa bir süreliğine geri dönmelerine izin verilmesinden birkaç saat sonra uygulamaya konuldu. Eyalet tarihinin en ölümcül doğal afetinde yüzlerce kişinin de kayıp olduğu bildirildi. Yangından kaçarak Maui adasının farklı bölgelerine sığınan yüzlerce kişi de barınaklarda kalıyor.Vali Green, önceliklerinin hayatta kalan insanlara gereken bakımın sağlanması olduğunu, daha sonra yeniden inşa sürecinin başlatılacağını ifade etti.

İLK ÖNCELİK GÜVENLİK
Yetkililerin bölge sakinlerini yeterince hızlı uyarıp uyarmadığına dair soru işaretleri artarken, Hawaii Başsavcısı yangınlarına nasıl müdahale edildiğine ilişkin "kapsamlı bir inceleme" başlatıldığını duyurdu. Maui Polis Departmanı Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Kaanapali'nin tahliyesinin devam ettiğini, önceliklerinin "toplumun ve acil müdahale ekiplerinin güvenliğini sağlamak" olduğunu söyledi.

Eyalet yetkilileri, alevlerin bu hafta başında hızla ilerleyerek kasabanın büyük bir bölümünü yerle bir etmesinden bu yana ilk kez Cuma günü Lahaina'yı bölge sakinlerine yeniden açtı.

Cuma gününün ilerleyen saatlerinde ana yol iki yönlü kapatıldı ve Lahaina'ya girmek için uzun bir kuyruk oluştu. Bazı bölge sakinleri kasabada yağma olduğunu öne sürdü. Hawaii'nin Maui adası ve Büyük Ada'daki yangınları Salı gecesi başladı. Yangının nedeni henüz bilinmemekle birlikte, kasırga rüzgarları ve kuru hava alevleri körükledi.

14 Ağu 2023 - 16:57 - Dünya