Bu mahalleye 4 gündür elektrik verilmiyor!

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde bulunan Düzova (Qerhêta) Mahallesi’ne dört gündür elektrik verilmiyor. 

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) tarafından Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde bulunan yaklaşık 100 haneli Düzova (Qerhêta) Mahallesi’nin elektriği sondaj borçları gerekçe gösterilerek, 11 Ağustos’ta kesildi. Köylüler, birkaç hanenin borcu olduğunu, yüksek elektrik cezası kesildiğini ödeyemediklerini belirtti. Birkaç hanenin ekonomik nedenlerden dolayı ödeyemediği elektrik borcuyla tüm köyün mağdur edildiği belirtildi. 

DEDAŞ’TAN KAÇAK KULLANIM İDDİASI

Konuya dair DEDAŞ da açıklama yaptı. Trafolara el koyma sırasında yaşananlara dair görüntü ve fotoları da paylaşan DEDAŞ, köylülerin kaçak elektrik kullandığını öne sürdü. 

Jandarma, Dicle Elektrik saha ekiplerine kaçak trafo bulma ve el koyma işlemlerinde yoğun güvenlik tedbirleriyle eşlik etti” diyen DEDAŞ, “Ancak bu sırada, kaçak trafo sahipleri ve bazı bölge sakinleri jandarma ve Dicle Elektrik ekiplerine taşlı saldırı düzenledi. Geniş bir araziye yayılmış olarak traktör ve kamyonet kasalarının yanında elektrik direklerinin üzerine konumlandırılan kaçak trafolar ekiplerin yoğun çalışmaları ile toplandı” ifadeleri kullanıldı. 

Çınar ilçesinin Qerhêta ve Barê mahallelerinde 13 trafoya “kaçak” oldukları gerekçesiyle el konuldu.  

14 Ağu 2023 - 14:05 - Asayiş