20 yaşında girdiği cezaevinden 50 yaşında çıktı

Ödemiş Cezaevi'nden tahliye olan 30 yıllık hasta tutuklu Mehmet Kartal, 20 yaşındaki girdiği cezaevinden 50 yaşında çıktı.

İzmir Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 30 yıldır tutuklu bulunan hasta tutuklu Mehmet Kartal (50), tahliye edildi. Kartal’ı, cezaevi önünde ailesi, Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EGE TUHAYDER), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Buca, Torbalı ilçe yöneticileri ve çok sayıda yurttaş zılgıtlarla karşıladı.

Kendisini karşımaya gelenlere de teşekkür eden Kartal, "Bu karşılama kişisel bir karşılama değil. Toplumsal mücadelenin bir sonucudur. Bu halkın bir ferdi olarak onurlu bir şekilde yaşadım, yaşamaya devam edeceğim” diye konuştu. 

Kartal, daha sonra ailesinin yaşadığı Gaziemir ilçesine gitti. Burada, Kartal davul ve zurnalarla karşılandı.

Mehmet Kartal, 1993 yılında İzmir’de gözaltına alınıp, tutuklandı. Kartal’a, Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından “Devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını, devlet idaresinden ayırmaya çalışmak” iddiasıyla müebbet hapis cezası verildi. 20 yaşında cezaevine giren Kartal 50 yaşında çıktı. Kartal, cezaevinde Hepatit b, reflü, ses tellerinde nodül gibi bir çok sağlık sorunu yaşadı. (MA)

12 Ağu 2023 - 16:27 - Asayiş