KESK Mardin'de duyurdu: 16 Ağustos'ta iş bırakacaklar

KESK Mardin Şubeler Platformu taleplerine ilişkin Karayolları Parkı’nda açıklama yaparak, 16 Ağustos'ta iş bırakma eylemi gerçekleştireceklerini duyurdu.

KESK Mardin'de duyurdu: 16 Ağustos'ta iş bırakacaklar
Haber albümü için resme tıklayın

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Mardin Şubeler Platformu, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) taleplerine ilişkin Karayolları Parkı’nda basın açıklaması yaptı. TÜMBELSEN Genel Sekreteri Yılmaz Yardımcı’nın da katıldığı açıklamada metni Mehmet Emin Özel ile Dr. Özgür Bilek okudu. TİS’e ilişkin taleplerin dile getirildiği açıklamada, hükümet ve masaya oturacak olan Memur Sen’e uyarıda bulunuldu. Açıklamada taleplerinin kabul edilmesi için KESK üyelerinin 16 Ağustos'ta iş bırakma eylemine gideceği vurgulandı.

Açıklamada şöyle denildi; 

"KESK olarak TİS masasında taleplerimizi dile getirdik. Bu taleplerimizde esas olarak dört kişilik bir aile için yoksulluk sınırının baz olarak alınmasını ve bunun üzerinden bir temel ücretin belirlenmesini istedik. Bu ülkede yoksulluk sınırının üzerinden bir talep bile aşırı bir talep olarak görülüyorsa artık söylenecek sözün de bittiği bir noktadayız demektir. Taleplerimiz, asgari taleplerdir ve insanca yaşamaya uyarlı taleplerdir.

 

TALEPLER

 

“Söz konusu artışta tüm toplumun sahte olduğunu yaşayarak öğrendiği TÜİK rakamları değil, yoksulluk sınırı temel alınmalıdır. Bu çerçevede; mevcutta iktidarın “en düşük maaş” olarak ifade ettiği maaşın dört kişilik bir aile için yoksulluk sınırı üzerine, yani 2024 yılı Ocak ayı itibariyle 45 bin TL’ye çıkarılmasını istiyoruz. Vergide adaletin sağlanmasını, dolaylı vergilerin düşürülmesini, servet vergisi getirilmesini; Aylık 3 bin 325 TL yemek yardımı verilmesini; Tüm kamu emekçilerine yılda iki kez brüt asgari ücret tutarında ikramiye verilmesini; Hangi adla anılırsa anılsın tüm ek ödemelerin taban aylıklarımıza yansıtılmasını istiyoruz. Ücretsiz kamu kreşleri açılıncaya kadar 0-6 yaş arasındaki her çocuk için 5 bin TL tutarında kreş yardımı verilmesini; Seçim öncesi verilen 3600 ek gösterge sözünün tutulmasını, 1. Dereceye yükselen tüm kamu emekçilerine 3600 ek gösterge verilmesini; Mevcut emekli maaşlarının yoksulluk sınırı temel alınarak artırılmasını; Tüm kamu emekçilerine aylık 50 metre küp doğalgaz karşılığı üzerinden yakacak desteği verilmesini; Hukuksuz ve keyfi olarak OHAL-KHK’leri ile işinden, ekmeğinden edilen kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesini, geriye dönük tüm hak kayıplarının karşılanmasını; Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması yasasının geri çekilmesini istiyoruz.” 

Haber: Bayram Kerimoğlu

10 Ağu 2023 - 22:43 - Ekonomi