Roma Villasında Medusalı Mozaik Taban Bulundu

İspanya’daki arkeologlar istisnai bir keşifte bulundular: Medusa’nın başının tasvirini içeren bir Antik Roma mozaik tabanı.

Mérida Belediyesi 26 Temmuz’da yaptığı açıklamada, bu karmaşık mozaiğin La Huerta de Otero arkeolojik bölgesindeki kazılar sırasında ortaya çıkarıldığını söyledi. Söz konusu mozaik taban, Romalı bir ailenin geniş evinin ana odasında bulundu.

Uzmanlar, iyi korunmuş renkli mozaiğin, Medusa’nın sekizgen bir madalyonla çevrili başının etrafında genişlediğini söyledi. Madalyonun köşelerinde altıgenler içinde dört mevsimi temsil eden dört tavus kuşu yer alıyor.

Mozaiğin tamamı yaklaşık 30 metrekare büyüklüğünde ve geometrik desenler ile kuşlar ve balıklar gibi çiçek ve hayvan motiflerinin resimlerini içeriyor. Yetkililer, bu tasvirin, özellikle kuşlar ve balıklar olmak üzere çiçek ve hayvan motifleriyle dolu geniş bir kare ile çerçevelendiğini belirtiyor.

Britannica’ya göre Yunan mitolojisindeki en ünlü Gorgon olan Medusa, ev sakinleri için bir koruma görevi görüyordu. Araştırmacılara göre bu tasvir, koruma sağlamak için Yunan ve Roma dünyasının dört bir yanından çok sayıda eser ve mozaikte bulunan diğer Medusa tasvirlerine benzer şekilde, domus sakinlerini korumak için profilaktik bir temsildi.

Mozaik taban, eskiden Roma’nın Augusta Emerita kasabası olan Mérida’da keşfedildi. Augusta Emerita, MÖ 25’te kuruldu ve Roma İmparatorluğu döneminde kısa sürede İber yarımadasındaki en önemli ve güçlü şehirlerden biri haline geldi.

Augusta Emerita, MÖ 25’te Augustus tarafından Cantabria Savaşları’nın kıdemli lejyonlarından emekli askerlerini yeniden yerleştirmek için kuruldu. Şehir, Hispania’daki en büyük Roma merkezlerinden biri ve 20.000 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Lusitania eyaletinin başkenti haline geldi.

Anıtsal Kent Konsorsiyumu Direktörü Félix Palma, “Bu site, kalıntıların korunma seviyesi ve her şeyden önce, iyi korunmuş evi süsleyen süsleme araçları nedeniyle istisnai bir yapıya sahip: sadece mozaik değil, aynı zamanda resimler ve heykel motifleri de var.” diyor.

Kazılarda, savunma amaçlı Roma duvarının 40 metrelik bir bölümü ve iç kısımda paralel uzanan bir yolun kalıntıları da ortaya çıkarıldı. (arkeofili.com)

31 Tem 2023 - 00:38 - Kültür & Sanat