Hendeğe düşen 139 koyun öldü

İran-Türkiye sınırında bulunan Navrê köyüne ait 139 koyun düştükleri hendekte öldü. Köyde açıklama yapan Yeşil Sol Parti milletvekilleri, hukuki sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

Van’ın Çaldıran ilçesindeki İran- Türkiye sınırında bulunan Navrê köyünde yurttaşlara ait 139 koyun hendeğe düşerek öldü. Bunun üzerine Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Van Milletvekili Sinan Çiftyürek ile Zülküf Uçar ve beraberindeki heyet köye giderek orada basın açıklaması gerçekleştirdi. Milletvekilleri koyunların askerler tarafından açılan hendeğe düşerek öldüğünü öne sürdü.

  

Burada konuşan Çiftyürek, mevcut iktidarın şehirlerin arasına bile duvarlar ördüğünü bunun yetmeyip şimdide hendek kazdığını söyledi. Köy halkının tapulu alanlarına hendeklerin açılmasına tepki gösteren Çiftyürek, “Bu açılan hendek yüzünden 139 koyun telef olmuş iki çobanda ölümden dönmüş. Halkımızın iradesi olmadan tarla sahibinin izni olmadan bu tür hendek kazmalarını kınıyoruz. Hükümetin gelip köylülerden özür dilemesi ve zararlarını karşılamaları gerekiyor. Sonuna kadar halkımızın yanındayız, bu davanın da takipçisi olacağız” dedi.

 

Hukuki sürecin takipçisi olacaklarını söyleyen Zülküf Uçar ise hayvanların öldüğü yerde gerekli incelemeleri yaptıklarını ve bu davanın hukuki sürecinin takipçisi olacaklarını söyledi.

27 Tem 2023 - 21:18 - Asayiş