Nusaybin'deki Patlamanın Yeni Detayları Ortaya Çıktı

Nusaybin'de Kışla Mahallesi ile Selahattin Eyyubi mahalleleri arasında bulunan Sakarya Caddesi üzerinde dün akşam yaşanan patlamaya dair gözaltına alınanlarla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Mardin'in Nusaybin ilçesi Kışla Mahallesi ile Selahattin Eyyubi mahalleleri arasında bulunan Sakarya Caddesi üzerinde bulunan dün bir eve gerçekleştirilen operasyonda ismi açıklanmayan ve PKK üyesi olduğu belirtilen bir kadın yaşamını yitirdi. Operasyonun ardından Bedia A., Celal O. ile eşi Edibe O., oğulları Cihan O., D.O. ve kızları Halime O. ile birlikte DBP İlçe Eşbaşkanı Remziye B. ile Mehmet B. isimli kişilerin de aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Mardin İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Emniyet Müdürlüğü'nde ifadeleri alınan 5 kişinin serbest bırakıldığı öğrenildi. Mardin İl Emniyet Müdürlüğü'nde tutulan Celal O. ve eşi Edibe O. ile oğulları Cihan, Halime ve 18 yaşın altındaki D.O. ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 

DBP İlçe Eşbaşkanı Remziye B., eşi Mehmet B. ile Bedia A.'nın işlemlerinin ise devam ettiği öğrenildi. 

Olaya dair İçişleri Bakanlığı tarafından da açıklama yapılmıştı. Bakanlık açıklamasında şunlara yer vermişti; 

"Mardin'in Nusaybin ilçesinde bir kadının şüpheli hareketleri nedeniyle yapılan ihbar üzerine şahsın girdiği meskene giden ve kimlik bilgisine başvurmak isteyen polis memurlarımıza silahlı saldırıda bulunulmuştur. Saldırıdan personelimiz yara almadan kurtulmuş,   olay mahalline özel harekat unsurları   sevk edilmiştir. Gerçekleştirilen operasyonda PKK/KCK terör örgüt mensubu olduğu tespit edilen 1 kadın örgüt mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Operasyon yapılan meskenin Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Nusaybin ilçe (eski) eş başkanı B.A. isimli şahsa ait olduğu tespit edilmiştir. İkamette yapılan aramada; 2 adet susturucu, 2 adet tabanca, 2 adet el bombası, 4 adet tabanca şarjörü (dolu), 20 adet fişek, 1 kutu fişek ve örgütsel dokümanlar ele geçirilmiştir. Elde edilen dokümanların incelenmesinde Nusaybin ilçesindeki kamu kurum, kuruluş ve personeline yönelik, çok sayıda keşif çalışmasına ait notlar elde edilmiştir. Sansasyonel bir eylem gerçekleştirmek üzere Nusaybin’e geldiği tespit edilen terör örgütü mensubunun kimliğinin tespitine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Terör sona erene kadar mücadelemiz devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

26 Tem 2023 - 23:40 - Asayiş