Gazeteci Evrim Kepenek adli kontrolle serbest bırakıldı

Metal kelepçeyle adliyeye sevk edilen gazeteci Evrim Kepenek serbest bırakıldı. Kepenek'e adli kontrol olarak yurt dışı yasağı ve ayda bir imza şartı uygulandı.

Dün sabah saatlerinde gözaltına alınan gazetecilerden Evrim Kepenek, bu sabah 10.00’da Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Polis Kepenek'e metal kelepçe taktı.

Bianet'in haberine göre; adliye güvenliği gelişmeleri takip eden gazetecilere “Çekim yapmak için izniniz var mı” diyerek engel olmaya çalıştı, “Size burada çekim yaptırmam” dedi. Ancak güvenlik müdürleri daha sonra personelini geri çekti.

İfade sonrası bianet’e bilgi veren Meriç Eyüboğlu, “İfadeye davet edilse gidip verecek olan, yıllardır aynı adreste ikamet eden ve işyeri, telefonu bilinen, kamuoyunca tanınan her zaman erişilebilecek bir gazetecinin ev baskınıyla bir de kelepçelenerek gözaltına alınması üstüne bir gece de gözaltında tutulması tümüyle keyfi, tümüyle hukuk dışı bir durum” değerlendirmesini yaptı.

Kepenek, yurt dışı çıkış yasağı ile ayda bir imza şartı ile serbest bırakıldı.

NE OLMUŞTU?

Dün 5 gazeteci, sosyal medya hesaplarında yaptıkları haber paylaşımları gerekçe gösterilerek evlerine düzenlenen baskınlarla gözaltına alındı.

İlk olarak sabah saatlerinde Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Delal Akyüz ve Fırat Can Arslan ile T24 editörü Sibel Yükler, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındılar. Delal Akyüz'ün İzmir’deki evine, Fırat Can Arslan ile Sibel Yükler'in ise Ankara'daki everine polis tarafından baskın düzenlendi.


KELEPÇELİ GÖZALTI

İlerleyen saatlerde Bianet editörü Evrim Kepenek de İstanbul'daki evinden plastik kelepçe ile gözaltına alındı. Kepenek'in avukatının gelmesini beklemeyen polisler, muhtarın gelmesiyle kameralar eşliğinde evde arama yaptı. Aramada Kepenek’in ve kardeşinin tüm dijital materyallerine el konuldu.

Gazeteci Evrim Deniz de Diyarbakır’da ifade için çağrıldığı Huzur Polis Merkezi Amirliği’nde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi olarak aynı şekilde savcı ve hakimin tayin haberini paylaşması gösterildi.

EVRİM KEPENEK'İN ADLİYEYE SEVK EDİLMESİ BEKLENİYOR

Gazeteciler Sibel Yükler, Delal Akyüz ve Evrim Deniz, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Fırat Can Arslan çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanırken Evrim Kepenek’in ise bugün ifade için adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

26 Tem 2023 - 12:07 - Gündem