Mardin'de bir otel; kaldırım işgali yetmedi şimdi de 'kaçak kat' çıkıyor

Artuklu’da “tadilat” adı altında daha önce kaldırım işgal eden Raymar Otel, bu kez kaçak kat çıkmaya başladı. Belediyenin sessizliği de dikkat çekiyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Mardin Artuklu ilçesinde Vali Ozan Caddesi üzerinde bulunan 4 bloklu Kılıçlar İş Merkezi, 2020 yılında otele dönüştürülmeye başlandı. Mezopotamya Ajansı'ndaki (MA) habere göre; ilk etapta iş merkezinin 2 bloku otele dönüştürüldü. Bu sırada kafeterya olarak kullanılacak olan alanın genişletilmesi için metal sütunlar atılan kaldırım işgal edildi. Abdulkadir Tutaşı'nın Belediye Başkanı olduğu dönemde başlayan işleme Artuklu Belediyesi, şikayetlere rağmen müdahale etmek yerine, kaldırım alanının söz konusu binaya ait parselin içinde yapıldığını iddia etti ve işleme göz yumdu. Ancak daha sonra yapılan incelemelerde kaldırımın işgal edildiği ortaya çıktı. Buna rağmen çalışmalara müdahale edilmezken, bir süre sonra söz konusu iş merkezinin diğer bloklarının da otele dönüştürülme süreci başladı. Bloklar arasındaki boşluklar da otele dahil edilmeye başlandı.

 

Tadilat adı altındaki çalışma sırasında imar planına göre bloklar arasında bırakılan boşluklara ara katlar çıkılmaya başlandı. Artuklu Belediyesi ve Mardin Valiliği’nin yanı başında devam eden çalışma engellenmediği gibi, bir süre sonra inşaat için otel yapılmasına rağmen belediyenin otele “iş yeri-ofis” adı altında ruhsat verdiği ortaya çıktı.

 

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası Mardin Temsilciliği, söz konusu inşaat ile ilgili itiraz başvurusu yaparak, “İnşaat ile ilgili mevcut onaylı imar planına aykırı bir yapılaşmanın olduğu” tespitinde bulundu. Yapılan işlemin suç olduğu nedeniyle durdurulması çağrısı yapılırken, Mimarlar Odası’nın başvurusu üzerine “tadilat” adı altındaki çalışmalar bir süre sonra durduruldu. Ancak çalışma, 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından kaldığı yerden devam etti.

 

Blok nizam usulü ile yapılan binanın kanuna aykırı şekilde bitişik nizama dönüştürülmesi devam ederken, binanın üst katına da kaçak kat çıkılmaya başlandı. Belediyenin ise inşaatı durdurmak yerine tehlikeli bir şekilde önlem alınmadan sürdürülen inşaatın etrafına önlem amaçlı ikaz tabelaları yerleştirmesi dikkat çekti.

 

Mimarlar Odası Mardin Temsilciliği, binaya ilişkin hukuki sürecin devam ettiğini, önümüzdeki günlerde kaçak kat dolayısıyla da hukuki süreç başlatacaklarını bildirdi.

 

24 Tem 2023 - 23:53 - Asayiş