Binası Yıkılmak İstenen Vatandaş; Belediye Başkanı Hayrettin Demir'i Yalanladı; Her şeyi Açıkladı

Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir'in dün yaptığı açıklamada TMMOB hakkında suç duyurusu yapacağını söylemesi ve Yeşilli halkından Ata Opak'ın binasına dair dile getirdiklerine ilişkin Ata Opak açıklama yaptı. 

Binası Yıkılmak İstenen Vatandaş; Belediye Başkanı Hayrettin Demir'i Yalanladı; Her şeyi Açıkladı
Binası Yıkılmak İstenen Vatandaş; Belediye Başkanı Hayrettin Demir'i Yalanladı; Her şeyi Açıkladı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir'in dün yaptığı açıklamada TMMOB hakkında suç duyurusu yapacağını söylemesi ve Yeşilli halkından Ata Opak'ın binasına dair dile getirdiklerine ilişkin Ata Opak açıklama yaptı. 

Ata Opak açıklamasında Hayrettin Demir'in asılsız iddialarda bulunduğunu belirterek, Hayrettin Demir'in açıklamalarına tek tek cevap verdi.  

Ata Opak'ın açıklamasının tamamı şu şekilde; 

"Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir’in 21 temmuz 2023 tarihli basın toplantısında geçen açıklamaları ile ilgili basın açıklamamız:

      Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir 21 temmuz 2023 tarihli basın toplantısında geçen mülkiyeti şahsım adına kayıtlı binanın kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkıldığını ve boşluktan faydalanmak suretiyle inşa edildiği ilgili açıklaması hakkında:  Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir’e caminin yıkımı esnasında eski kargir binamın zarar gördüğünü ve bu nedenle zarar gören binamı yeniden inşa etmek istediğimi söyledim. Belediye Başkanı talebimi kabul edip inşaat yapabileceğimi ve  bir gün sonra şu an mevcut binanın yapılacağı alanı bizzat belirledikten sonra  inşaata başlayabileceğimi söyledi. Belediye Başkanı Hayrettin Demir’in onayı ve talimatı ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Yeşilli Belediye Başkanlığına ait iş makinaları tarafından eski kargir evim yıkıldıktan sonra yine aynı iş makinaları ile temeli açılarak inşaata başladım. İnşaatın kabası bittikten sonra Belediye Başkanı Hayrettin Demir ; Kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşa edilecek olan caminin dış cephesinin nahit taşından yapılacağını ve bu nedenle inşa ettiğim binanın dış cephesinin camii ile uyumlu olması için nahit taşından yapılmasını tavsiye etti. Ben de bu sebeple binanın dış cephesini nahit taşı ile kapladım. Bahsi geçen binamın temelinin açılmasından dış cephesine ve kat sayısına kadar yapılan bütün işlemler Belediye Başkanının bilgisi ve onayı dahilinde yapılmıştır. İnşaat bittikten sonra Belediye Başkanı Hayrettin Demir binanın altındaki dükkanda saatlerce gelip oturdu. Bütün mahalle ve ilçe halkı bu binanın Belediye Başkanının izni ve desteği ile yapıldığına şahittir.

        Yapı Kayıt Belgesinin iptal edildiği ile ilgili Belediye Başkanı Hayrettin Demir’in açıklaması hakkında; Binanın inşaatı tamamlandıktan sonra imar barışından faydalanmak suretiyle bina için yapı kayıt belgesi başvurusu yaptık ve talebimiz bakanlık tarafından onaylandı. Yeşilli Belediye Başkanlığı tarafından bakanlığa yapılan ihbar sonucunda yapı kayıt belgesi iptal edildi. Yapı kayıt belgesinin iptal edildiği ile ilgili karar halen tarafımıza tebliğ edilmedi. Yapı kayıt belgesinin iptaline ilişkin karar Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir’in telkin ve talimatları tarafımıza tebliğ edilmesi engellenmiş ve bu nedenden dolayı iptale ilişkin karara karşı halen dava açamıyoruz.

         Binanın kaçak olması sebebiyle yıkım kararı alındığı ve bu nedenle elektriğinin kesildiği ile ilgili Belediye Başkanı Hayrettin Demir’in açıklaması hakkında; 05 Temmuz 2022 tarihli ve 31887 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 7417 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la, ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olan ya da hiç ruhsat alınmamış yapılara, yol, elektrik, su, telefon, kanalizasyon, doğal gaz gibi alt yapı hizmetlerinden birinin veya birkaçının götürüldüğünün belgelenmesi halinde elektrik ve su aboneliği yapılabilmesine imkan tanınmıştır.

        Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin döneminde tüm ilçede ve kendi ikamet ettiği mahallesinde yapılan binaların tamamına yakını ruhsatsız ve kaçak inşa edildiği halde bu binaların hiçbirinin elektriği kesilmediği  ve bu binalar hakkında yıkım kararı verilmediği halde sadece benim binamın hedef alınması Belediye Başkanının olayı şahsileştirdiği ve kin gütme saikiyle şahsımı ve ailemi hedef aldığı açık bir şekilde anlaşılmaktadır.

       Bina hakkında yıkım kararı verildiği ile ilgili Belediye Başkanı Hayrettin Demir’in basın açıklaması hakkında; Yeşilli Belediye Başkanlığı tarafından bina hakkında yıkım kararı alındıktan sonra yıkım kararına karşı Mardin İdare Mahkemesine dava açtık ve Mardin İdare Mahkemesinde yıkım kararı verildikten sonra yine bu kararı Gaziantep Bölge İdare Mahkemesinde istinaf ettik. Bina hakkında kesinleşmiş herhangi bir yıkım kararı bulunmamaktadır.

       Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir’in binanın değeri karşılığında tarafımıza 4.5 milyon türk lirası teklif edildiği ve bunu kabul etmediğimiz iddiaları hakkında: Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir bizimle bir kez dahi görüşmediği halde bu parayı kime teklif etmiş. Belediye Başkanı bu konuyu tamamen algı ve manipülasyon yolu ile sulandırmaktadır.  Birincisi bu parayı kendisi vermemiş. Bahsi geçen parasal miktarı açılan kamulaştırma davası kapsamında Mardin 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin atadığı bilirkişi tarafından bilirkişi raporu düzenlenmiş ve mahkemeye sunulmuştur. İkincisi , düzenlenen bu rapor Belediyenin insiyatifinde olmayıp Mahkemenin takdiri ve kararı ile tespit edilmektedir. Üçüncüsü, Belediye Başkanı bu parayı kendisi belirlediğini söylüyorsa Mahkeme tarafından seçilen bağımsız bilirkişi uzmanlarının Belediye Başkanının talimatı ile hareket ettiği ve alenen suç işlediği anlaşılmaktadır. Dördüncüsü ise, Belediye Başkanı ve Bilirkişi uzmanlarının işbirliği halinde düzenlediği bu raporda (bunu Belediye Başkanı itiraf ediyor) binanın değerinin çok altında değer biçildiği,  Mahkemenin iki kez süre vermesine rağmen Yeşilli Belediye Başkanlığının bu cüzi miktardaki parayı bile yatırmadığı Mahkemenin kararından anlaşılmaktadır.

        Kentsel dönüşüm uygulaması bulunmadığı halde Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir tarafından kentsel dönüşüm projesi kapsamında ben ve ailem hariç bütün vatandaşlara davetiye gönderip defalarca  görüşmesine rağmen benimle hiçbir zaman görüşmedi ve görüşmeyi reddetti. Belediye Başkanı ile görüşmek için yüzlerce defa telefonla aramama rağmen telefonumu açmadı. Kendisi ile görüşmek için sayısız arabulucu gönderdim ona rağmen yine görüşmek istemedi.

         Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Belediye Başkanı Hayrettin Demir 400 den fazla vatandaşla birebir muhatap olup defalarca görüştüğü halde benimle bir kez dahi görüşme fırsatı vermedi. Belediye Başkanı hac vazifesini ifa ettiği dönemde içinde çocuk, yaşlı ve engelli insanların bulunduğu binamı çevik kuvvet ekipleri ve icra Dairesi marifeti ile bayrama 5 gün kala tahliye etmek istedi. Belediye Başkanı görüşmek istediğimi, nitekim uzlaşma protokolünde yıkılacak binama karşılık tarafıma nelerin verilip verilmeyeceğini bilmediğimi, kendisi ile bizzat görüştükten karar vereceğimi söyledim. Buna karşılık Belediye personeli ve Belediye encümenleri protokolü imzalamam halinde Belediye Başkanı hac vazifesini bitirip ifa ettikten sonra kendisi ile görüştüreceklerini söylemelerine rağmen Belediye Başkanı yine benimle görüşme isteğini geri çevirdi. Belediye Başkanının benimle görüşme talebi kabul edilmediği için imzaladığım protokolü noter huzurunda feshettim. Yapılan protokol geçersiz durumdadır.

       Belediye Başkanı Hayrettin Demir’in talimatları doğrultusunda içinde çocuk, yaşlı ve engelli insanların bulunduğu binamın elektriği kesildi. Elektrik kesintisi yüzünden Temmuz’un sıcağında perişan olduk. Susuz kaldık, marketimdeki bütün gıdalar bozuldu, torunum elektrik kesintisi yüzünden ateşlendi ve havale geçirdi. İki gün içinde cehennemi yaşadık.

       Ayrıca; Belediye Başkanı Hayrettin Demir iki defa çevik kuvvet ve icra memurları ile evim tahliye etmek istediği halde ve bunun üzerine elektriğimi kesip bütün aile fertlerimi perişan etmesine rağmen yakın çevresine içinde bulunduğumuz binayı önümüzdeki günlerde çevik kuvvet eşliğinde zorla yıkacağını duymuş bulunmaktayım.

       Belediye Başkanı Hayrettin Demir’in kişisel kin ve ihtirasları nedeniyle bana ve aileme karşı girişimleri devam etmesi halinde önümüzdeki günlerde İçişleri Bakanı Sayın Ali YERLİKAYA ile bizzat görüşeceğimi, şahsıma ve aileme karşı tutumu ve hiddetinden dolayı konuyu Cumhurbaşkanlığına, TBMM’ye, tüm bakanlıklara ve kamu kurum ve kuruluşlarına şikayet yolu ile bildireceğimi bilgi ve belgeleri ile kamuoyuna saygılarımla arz ederim."   

22 Tem 2023 - 15:49 - Gündem