İmar Müdürü’nün altınları belediyeyi karıştırdı

Belediyeye altın dolu çanta getirdiğini belirten imar müdürü belediye çalışanını ve arkadaşını suçladı. İki kişi gözaltına alındı. Ancak altınlar müdürün evinden çıktı. Belediyeyi karıştıran olayda belediye çalışanı ve arkadaşını gözaltına alan ve üstlerinde baskı kuran üç polis hapis cezasına çarptırıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Gaziantep, Şehitkamil Belediyesi’nde yaşanan olay 2021 yılında gerçekleşti. Belediyenin İmar Müdürü Oğuzhan Çevik’in “altınlarım çalındı” diyerek tanışıklığı olan polisleri belediye binasına çağırdı. Binaya gelen polisler imar müdürünün resmi bir şikayetinin olmamasına karşın inceleme yapmaya kalkıştı. Belediye çalışanı ve arkadaşı ise polisten hırsız muamelesi gördü.

Hırsızlıkla suçlanan belediye çalışanları M.K., F.G. gözaltına alınarak karakola götürüldü. İddiaya göre polisler burada çalışanlara baskı yaparak, “Kabul edin hırsızlık yaptığınızı. Bize emniyet müdürü, hakim savcı, polis burda sökmez, almışsınız, çalmışsınız kabul edeceksiniz” dediler. Sadece baskı yapmakla kalmayan polisler küfürler savurdular.

ALTINLAR MÜDÜRÜN EVİNDE BULUNDU

Karakoldaki sorgulama sürerken İmar Müdürü Oğuzhan Çevik, polislere altınlarını bulduğunu söyledi. Bunun üzerine belediye çalışanları serbest bırakıldı. Ancak polisler, belediye çalışanlarına kendilerinden şikayetçi olamayacaklarına dair evrak imzalattı.

ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Yapılan hukuksuz sorgulama üzerine iki çalışan savcılığın yolunu tuttu. Kendilerini suçlayan ve tehdit eden üç polisten şikayetçi oldular. Savcılık şikayet üzerine harekete geçti. Polisler Cemal Bayraklı, Levent Karadağ, ve İbrahim Bayram hakkında Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, “Görevi Kötüye Kullanma”, “Hakaret”, ve “Birden Fazla Kişi İle Tehdit” suçlamasıyla iddianame hazırlandı. İlk duruşma 14 Ekim 2022 tarihinde Gaziantep 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Altı celse süren davada karar ise 3 Temmuz’da çıktı.

POLİSLERE HAPİS CEZASI VERİLDİ

Mahkeme üç polis Cemal Bayraklı’ya şikayetçilere yönelik “Görevi kötüye kullanma”, “Hakaret”, “Tehdit” suçlarından 2 yıl 5 ay hapis cezası ve 112 bin 500 TL para cezası verdi Mahkeme erteleme kararı verdi. Polis İbrahim Bayram hakkında ise mahkeme “Görevi kötüye kullanma” suçundan 5 ay, “Birden fazla kişiyle tehdit” suçundan 1 yıl 8 ay olmak üzere toplamda 2 yıl hapis cezası verdi. Bu ceza hakkında ise hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildi. Bayram hakkında “hakaret” suçundan ise beraat kararı verildi. Sanık polis Levent Karadağ ise aynı suçlardan 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu cezada ertelenirken “hakaret” suçundan ise beraat etti.

21 Tem 2023 - 14:27 - Asayiş