Karar Açıklandı; ekmek fiyatı 12 TL oluyor

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, son Torba Yasa'nın ardından Türkiye genelinde ekmeğin 12 TL’ye satılmasının zorunlu olduğunu söyledi. 

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu "Ekmek 12 TL oluyor" başlıklı yazılı açıklama yaptı.

 

Kavuncu, "Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz, döviz kurunun sürekli artması ve bunlara bağlı olarak, tarım ve ekmekçilik sektöründe hammadde fiyatlarında yaşanan artışlardan dolayı hem ekmek üreticilerimiz hem de tarım sektörü büyük bir ekonomik krizdedir" dedi. Tarım ve gıda ürünlerinde neredeyse yüzde 300 enflasyon mevcut olduğunu aktaran Kavuncu, “Ülkemizin izlediği mali ve ekonomik kalkınma politikaları ile enflasyon ve devalüasyon ile mücadele programı ivedilikli bir şekilde değiştirilerek, ekonomimizin düze çıkarılması için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir" ifadelerini kullandı. 

 

‘VERİLEN TAAHHÜTLER YERİNE GETİRİLMEDİ’

 

Maliye Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı gibi kurumlar tarafından, seçim öncesi verilen taahhütlerin yerine getirilmediğini kaydeden Kavuncu, “TBMM’de grubu bulunan partilerin de seçimlerden sonra ek bütçe görüşmeleri içerisinde, Torba Yasa geçerken hiçbir önlem ve tedbir almadığını ve olması gereken tepkileri göstermediğini gözlemledik. Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu olarak, bu programı yakından takip etmekteyiz. TBMM’den geçen bu Torba Yasa sonrası, Türkiye genelinde ekmek fiyatlarının 12 TL olma zarureti doğmuştur. Ekmek fiyatlarımızın ülkemize ve sektörümüze hayırlı olmasını temenni ederiz” diye belirtti. 

 

20 Tem 2023 - 20:31 - Ekonomi