Pompeii Freskinde 2000 Yıllık ‘Pizza’ Keşfedildi - İşte Tarifi

Pompeii Freskinde 2000 yıllık pizza keşfedildi. Bir Youtuber, Pompeii’de keşfedilen ve pizzanın atası olabilecek 2.000 yıllık freskteki yiyeceği yeniden yapmaya çalıştı.

Geçtiğimiz ay Pompeii’de, İtalyan pizzasının öncüsü olabilecek bir tasviri içeren fresk ortaya çıkarıldı. İtalya kültür bakanlığı, 2.000 yıllık freskte tasvir edilen düz ekmeğin, modern pizzanın uzak bir atası olabileceğini söyledi. Ancak teknik olarak bir pizza olarak kabul edilecek klasik malzemelerden yoksundu.

Yaklaşık 2.000 yıl öncesine tarihlenen fresk, pizzanın anavatanı Napoli’ye yakın Pompeii arkeoloji parkının Regio IX bölgesinde yapılan kazılarda ortaya çıktı. Söz konusu bu tablo, ek binasında fırın bulunan bir evin koridoru olduğuna inanılan bir duvarda yer alıyordu.

Fresk, bir nar ve muhtemelen bir hurma da dahil olmak üzere çeşitli meyveler için destek görevi gören gümüş bir tepsi üzerinde yuvarlak bir ekmeği (focaccia) tasvir ediyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, tabaktaki “ananasın” muhtemelen tamamen farklı bir şey olması gerekiyor, çünkü bu meyveyle ilk karşılaşan Avrupalı, 1493’te Guadeloupe’de Christopher Columbus oldu.

Uzmanlar, bu ekmeğin eski Romalılar tarafından yenen otlu bir peynir olan moretum veya baharatlarla tatlandırıldığını söylüyor. Ekmeğin yanında bir kadeh şarap, kuru meyveler, hurma, nar ve sarı kocayemiş süslemesi var.

Dünyanın dört bir yanındaki pizza seven insanlar için bu dikkate değer bir keşifti, ancak Max Miller için bu açıkça bir meydan okumaydı. Her bölümü geçmiş dönemlere ait yemeklerin aslına uygun olarak yeniden yaratılmasını içeren Youtube kanalı Tasting History’nin yaratıcısı olan Max Miller, bu gelişmeyi görmezden gelemezdi.

Ancak yeni keşif, antik bir tarif değil, Max Miller’ın sadece bakarak yorumlayacabileceği bir tasvir içeriyordu.

Yeni keşfedilen fresk türü xenia idi ve Miller videoda bunun ev sahipleri ve konuklar arasındaki bir tür sosyal sözleşmeye atıfta bulunan Yunanca kelimeden geldiğini açıklıyor. Antik Romalı mimar Vitruvius (çalışmaları Leonardo’nun Vitruvius Adamı’na ilham kaynağı olan kişi), Yunanların zengin olduktan sonra nasıl “misafirleri için yemek odaları, odalar ve erzak depoları sağlamaya başladıklarını” anlattı.

Antik Yunanların akşam yemeği ziyafetleri için getirdikleri yiyecek ve içecekler, Pompeii’den bulunan ve tanıdık görünen yuvarlak bir ekmeğin de yer aldığı bu fresk gibi xenia sanat eserlerine konu oldu. Dahası, bazı akademisyenler, bu ekmeğin üzerinde bulunan malzemelerden birinin, sürülebilir bir peynir olduğu sürece pizza benzeri olduğunu öne sürdüler.

Moretum adı verilen bu malzemenin kalitesi, görünüşe göre bu eski yiyeceği ya pizza yapıyor ya da başka bir şey. Bu nedenle Miller, videonun çoğunu Moretum’un hazırlanışını açıklayarak, Vergilius’a atfedilen bir şiirden ayrıntılar anlatarak geçiriyor.

Moretum’u yaptıktan sonra, Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla somunları korunan Roma ekmeğini pişirebilirsiniz. Daha sonra moretumu üzerine yayarak ve beyaz peynir, hurma, nar veya freskte gördüğünüz diğer şeylerle doldurabilirsiniz.

Miller, gerçek Pompei’lilerin muhtemelen nihai ürünü dilimlemediklerini, bunun yerine ekmeğe ulaşmadan önce üst malzemelerini birer birer seçip yediklerini belirtiyor. (arkeofili.com)

20 Tem 2023 - 00:30 - Bilim & Teknoloji