Aşiret düğününde toplanan takı miktarı, yoksulu utandırdı, onlar utanmadı

Bir aşiretin daha düğün töreninde gelin ve damada 6 milyon TL değerinde takı takıldı. Yoksulun utandığı portre karşısında bir masaya konulan paraları 15 kişi saydı.

Büyütmek için resme tıklayın

Son zamanlarda artan aşiret düğünlerindeki takı törenleri ekonomik kriz ile cebelleşen halkı utandıracak boyutlara ulaştı. Evine ekmek götürmekte zorlanan halkın yıllarca çalışarak kazanamayacağı miktarların toplandığı aşiret düğünlerinde toplanan takıları bir araya gelip sayan kişilerin oluşturduğu görüntü utanç verecek karelere sahne olmaya başladı. 

Van'da bir Aşiretin önde gelen isimlerinin kızı ve oğlu yine dünya evine girdi. 5 bin kişinin katıldığı düğünde 4 saat süren takı merasimi sonunda 6 milyon lira değerinde takı takıldı. Masaya konulan paraları 15 kişi sayabildi. 

Yurt içi ve yurt dışından binlerce kişinin katılım sağladığı düğün, son dönemlerin en yoğun katılımlı düğünü olurken, gelin ve damada takılan takılar ise dudak uçuklattı. 110 küçükbaş hayvanın kesildiği görkemli düğüne aşiret liderleri, kanaat önderleri, STK başkanları, iş insanları ve çok sayıda davetli katıldı. Yaklaşık 4 saat süren takı sonunda damada 4 milyon TL nakit para, geline ise kilolarca altın takılırken, masaya konan paraları ise 15 kişi saydı.

İHA'daki habere göre; Düğün sonunda bir konuşma yapan damadın amcası "Güzel bir düğün oldu. Önemli olan düğünlerin kazasız, belasız geçmesidir. Bundan dolayı mutluyuz. Ben yurt içi ve yurt dışından düğünümüze katılım sağlayan herkese teşekkür ediyor, gelin ve damada mutluluklar diliyorum" dedi.

Yurt içi ve yurt dışından yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı düğüne ilişkin aşiretin önde gelen bir başka ismi de, "Düğünümüze Kuzey Irak'tan, İran'dan, Almanya'dan katılanlar oldu. Bunun yanında yurt içinden Ankara, İstanbul, Bursa ve Mersin'den önemli iş insanları katıldı. Ben düğünümüze iştirak eden herkese teşekkür ediyor, çiftimize ise bir ömür mutluluklar diliyorum" ifadelerini kullandı. Gelinle damat da herkese teşekkür etti. 

# son, Ankara

19 Tem 2023 - 20:37 - Yaşam