Tüm zamanların en sevilen Kürtçe albümü hangisi?

Tüm zamanların en çok sevilen Kürtçe albümü hangisi sorusuna verilen yanıtlarda dört sanatçının eserleri öne çıkıyor.

Yüzlerce Kürtçe albüm arasında en çok sevilenleri aralarında gazeteci, yazar ve sanatçıların da olduğu 35 kişiye Gazete Duvar tarafından soruldu. Verilen yanıtlara göre Ciwan Haco, Şivan Perwer, Nizamettin Ariç ve Koma Amed'in çalışmaları öne çıkıyor.

Gazeteci, aydın, yazar ve sanatçılara, ‘En çok sevdiğiniz Kürtçe albüm hangisi?’ sorusu yönetildi. 35 kişinin yanıtlarına göre 'en çok sevilen Kürtçe albüm' için öne çıkanlar şöyle:

Müzisyen Nilüfer Akbal: Şivan Perwer’in ‘Ez Keçikek Gundi me’ albümünü seviyorum. Burada şarkının bir hikayesi var. Kürdistan’da bir kadın Şivan’a yazdığı bir şiiri veriyor ve ‘bunu halkıma duyur’ diyor. Şivan da bu şiiri besteliyor.

Müzisyen Ayfer Düzdaş: Ben bölgesel bir sanatçı olan Abdullah Papur’u seviyorum. Abdullah Papur bizim çocukluğumuzun sanatçısıydı. ‘Sallana Sallana’ şarkısını da ben ilk ondan dinledim. 

Yazar Lal Laleş: Ben en çok Metin Kemal Kahraman’ın Ferfecir albümünü seviyorum. Çünkü çok kudretli bir sesi var. Yurdumuzun dağlarını, kayalıklarını ve vadileri yankılanıp dünyaya yayılıyor. Bazen bunun tanrısal bir ses olduğunu düşünüyorum. O kadar heybetli bir ses. Binlerce yıllık Kürt kültürünün kökenini bize yansıtıyor. Kürtçenin bayrağı ve Kürtlerin bayrağını hatırlatıyor.

Gazeteci Vecdi Erbay: Şivan Perwer’in ‘İsimsiz’ albümleri benim için unutulmazdır. Çünkü Şivan Perwer’in albümleri yasaktı. Avrupa’dan isimsiz olarak getiriliyordu. Biz de gizlice bu albümleri dinliyorduk. Benim yaşıtım Kürtlerin büyük bir çoğunluğu Şivan Perwer’in sesi sayesinde yurtseverliği öğrendi.

Gazeteci Hacı Bişkin: Şivan Perwer’in ‘Nazê’ albümünü seviyorum. Çünkü bu albümde Kürtlerin aşkları, destanları ve tarihi var. Bu nedenle sürekli bu albümü dinliyorum. Çalışırken de fırsat buldukça dinliyorum.

Yazar Hamid Omeri: Ciwan Haco’nun ‘Girtiyên Azadiyê’ albümünü çok seviyorum. Çünkü gençlik duygularımıza cevap veriyordu. Sadece müziği ile değil sözleriyle de bunu karşılıyordu. Ciwan Haco, bize Şivan Perwer’den daha modern geliyordu.

Oyuncu ve Tiyatrocu Gulan Mizgin: Mehmet Atlı’nın ‘Mori Mircan’ albümünü çok seviyorum. Mehmet Atlı’nın şarkıları bana serin bir bahar mevsimi esintisi gibi tatlı geliyor.

Tiyatrocu Rugeş Kırıcı: Koma Amed’in ‘Derguş’ albümünü seviyorum. Albüm 90’larda müzikseverlerle buluştu. Dönemin heyecanı da vardı. Bu albümü hala dinliyorum. Bazı albümler çıktıktan sonra unutuluyor ancak ‘Derguş’ klasikleşti. Hala devam ediyor.

Müzisyen Diljen Roni: Ciwan Haco’nun ‘Bilûra min’ albümünü defalarca dinledim. Bu albümde duygu ve kalite aynı anda yer alıyor.

Müzisyen Zozan Bütün: Şivan Perwer’in ‘Ey Ferat’ albümünü çok seviyorum. Çünkü Kürde dair motifler kullanılmıştır. Sözler ise Kürtlere karşı yapılanları reddediyor.

Gazeteci Özgür Topuz: Nûbûn albümünü seviyorum. Müzikal altyapısı çok güçlü, seçilen şarkılar çok güzel, Nure'nin sesi modern dönemlerin en iyi seslerinden. Ayrıca grubun kadınlardan oluşması ayrı bir özellik taşıyor. İstanbul'daki evimizde annemle albümü ilk dinlediğimizde Rabe Lawo şarkısı çalınca annemin gözleri dolmuştu, o anı unutamadığım için de bu albüm benim için özel.

Yazar Mizgin Ronak: Merziya Ferqi’nin ‘La Yarewa’ albümünü seviyorum. Çünkü ses, ahenk ve anlamı yurdumuzu hissettiriyor. Kürdistan gibi kendisi ve bizim için söylüyor.

Yazar Çayan Okuduci: Beytocan’ın ‘Diyarbekir Mala Min e’ albümünü seviyorum. İçten gelen bir sesle söylüyor ve bazı sözleri sürrealisttir.

Gazeteci Evrim Deniz: Birçok albüm var ancak sürekli dinlediğim bir albüm var. O da Hozan Serhad’ın ‘Hewlêr’ albümüdür. Sadece bir nedeni değil, birçok nedeni var. Eğer siz de dinlerseniz, sizin de en sevdiğiniz albüm olacaktır.

Gazeteci Ercan Dağ: Harun Elki’nin ‘Rev’ albümünü seviyorum. Güçlü bir sesi var. Yaptığı müzik ile sesi çok uyumlu.

Yazar Elif Gün: Mihemed Şêxo’nun ‘Gulê’ şarkısını çok seviyorum. Bizim ailenin de dinlediği bir sanatçıdır. Bizim evin sanatçısıdır.

Yazar Newaf Miro: Ciwan Haco’nun ‘Ay Dîlberê’ albümünü seviyorum. Köklü bir tarihe sahip olan milletlerin tarihi klasikleri var. Ancak ben ‘Ay Dîlberê’yi sevdim.

Yazar Ayşenur Özel: Hozan Dino’nun yeni çıkan ‘Roj’ albümünü seviyorum. Bu albümde yer alan ‘Can’ şarkısı, hem aşk hem de ülkeme dair olan hislerimi dile getiriyor. Bu şarkı aşk ve ülkeme duyduğum özlemimi derinleştiriyor.

Gazeteci Rawin Stêrk: Nizamettin Ariç’in ‘Azadi’ albümünü seviyorum. Koma Amed’in ‘Dergüş’ albümün ardından Kürt müziği aşağı yönde bir ivmeyle gidiyordu. Ancak daha sonra Nizamettin Ariç ‘Azadi’ albümünü hazırladı. Bana göre Ariç bu aşağı yönde giden ivmeye ‘dur’ dedi.

İstanbul Kürt Enstitüsü eski Eş Başkanı ve Kürtçe Öğretmeni Leman Elmas: Ben en çok Koma Berxwedan’ın ‘Botan’ albümünü seviyorum. Ben toplumsal olarak düşünüyorum. Kürtler yıllardır bir savaşın içinde ve maalesef bu devam ediyor. Koma Berxwedan ve grubun üyeleri kişisel çıkarları değil, milli değerleri ön planda tutarak çalışmalarını bu güne kadar devam ediyor.

Prodüktör Egit Fırat: Olgun Eren’in ‘Liv’ albümünü seviyorum. Albümde yer alan şarkılar, Eren’in kendi tarzı ve yorumuyla çağdaş dünya müziği kategorisinde. 

Yazar Mehmet Erbey: Siya Şevê’nin ‘Li Pey Siya Xwe’ albümünü seviyorum. Bunun nedeni ise Kürtçe melodileri ile modern melodileri uyumlu hale getirmesi. Dinlediğinizde sizi rahatsız etmiyor.

Müzisyen Murat Demir: Birbirinden güzel çok sayıda Kürtçe albüm var. Birini seçmek çok zor. Ben Kerem Sevinç’in ‘Dej’ albümünü çok sevdim. Çünkü bu albümün hikayesini biliyorum. Aynı zamanda akustik bir albümdür.

Yazar Hamza Aktan: Ciwan Haco’nun 'Destana Egidekî’ albümünü seviyorum. Bu albüm kendisi bir destandan oluşuyor. Örneği çok az rastlanan bir albüm.

Yazar Dilawer Zeraq: Şu ana kadar Ciwan Haco’nun ‘Sê û Sê’ albümünü sevdim. Çünkü bu albümde yer alan şarkılar Kürt müziğin ruhundan uzaklaşmayan, farklı ve yeniliğe öncülük eden bir albüm.

Siyasetçi Ömer Öcalan: Sevdiğim çok sayıda albüm var ama ben en çok Aram Tigran’ın ‘Gelê Kurd Dest Bidin Destê Hev’ albümünü sevdim. Albümde yer alan şarkılar, katliam, kimsesizlik, göç ve özgürlük konularını işliyor. Bana göre bu albüm müziğin manifestosudur.

Gazeteci Kadir Cesur: En sevdiğim Kürtçe albüm, Ciwan Haco'nun "Girtiyên Azadiyê" adlı albümüdür. Bu albümdeki şarkılar arasında Hey Dilberê, Xerîbî ve Welat gibi unutulmaz parçalar yer alır. Ciwan Haco'nun tüm albümleri ve müziği, elbetteki güzeldir, ancak bu albüm bende ayrı bir yere sahiptir. Her şarkı, bir tarih hikayesini anlatır.

Dr. Eser Çetin: Ciwan Haco’nun ‘Derya’ albümünü çok seviyorum. Nedeni de albümde ritmin verdiği enerji, şarkıların coşkulu ve motive edici ruhu, müzik tekniğini başarılı bir şekilde kullanılması.

Yazar Yildiz Çakar: En sevdiğim albüm, Bêmalê Keko’nun ‘Hêdî Bajo Birîndare Lo’ albümüdür. Hayatımın bir parçası oldu. Albümde yer alan şarkılar benim ile tarih arasında bir köprü oluşturuyor.

Müzisyen Vedat Yıldırım: 20 yıl önce Kardeş Türküler’in konseri için Berlin’e gitmiştim. Orada Nizamettin Ariç ile görüştük. Ariç yeni albümü olan ‘Kurdish Ballades’ üzerine çalışıyordu. Şarkıları dinlediğimde sarhoş oldum. Geleneksel dengbêj müziği ile Avrupa’nın klasik müziği yan yana gelmişti ve ortaya yeni bir şey çıkmıştı. Kürt müziğinde yeni bir kapı araladı. Biz de bundan etkilendik.

Gazeteci Murat Bayram: Ciwan Haco’nun ‘Girtiyên Azadiyê’ benim evim gibidir. Hangi müzik meydanlarında at koştursam da bir gün yine o atı mutlaka ‘Sira Sibê’nin kapısına getiriyorum. Müziğin ritmi ile ruhumun dalgaları bir ahenk oluşturuyor, geceleri birlikte dans ediyor.

Yazar Gulgeş Deryaspi: Xelîl Xemgîn’in ‘Bagok’ albümünü çok sevdim. Şivan Perwer ve Xelîl Xemgîn modern Kürt müziğine öncülük etti.

Yazar Rohat Alakom: Nizamettin Ariç, 'Ey Dîlberê’ şarkısını çok içten söylüyor ve bunu Feqiyê Teyran’a armağan ediyor.

Sanatçı Arjen Brusk: Benim için kolay değil sadece bir albümü söylemek. Üç albümü söylemek istiyorum. Koma Amed’in ‘Dergûş’, Kamkars’ın 'Xoşe Hewreman’ ve Hevdeng grubunun ‘Hevdeng 1’ albümünü seviyorum. Bu üç albüm farklı tarzlarda çok güzel.

Yazar Firat Aydınkaya: Şivan Perwer û Gulîstan'in 'Zembîlfiroş' albümünü seviyorum. Nedeni ise Şivan'ın sesi ve aşkın estetiği.

17 Tem 2023 - 06:50 - Kültür & Sanat