Akaryakıtın ardından doğal gaza da ÖTV zammı

Akaryakıtın ardından doğal gaz üzerinden alınan ÖTV tutarı da artırıldı. Yeni düzenlemeyle ÖTV tutarı standart metreküp başına doğal gazda 0,0747 lira, motorlu taşıtlarda yakıt olarak kullanılan doğal gazda ise metreküp başına 2,7944 lira oldu.

Seçimlerin ardından başlayan zam yağmuru, özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisi (KDV) üzerinden gelmeye devam ediyor.

Dün gece akaryakıta gelen zammın ardından doğal gaz üzerinden alınan tutarda da artışa gidildi.

Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na Ekli (I) Sayılı Listede Yer Alan Mallara İlişkin ÖTV Tutarlarının Yeniden Belirlenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, ÖTV tutarı standart metreküp başına doğal gazda 0,0747 lira, motorlu taşıtlarda yakıt olarak kullanılan doğal gazda ise metreküp başına 2,7944 lira oldu.

Doğal gazda bir önceki ÖTV oranı standart metreküp başına 0,0230 lira, motorlu taşıtlarda yakıt olarak kullanılan doğal gazda 0,8599 lira olarak belirlenmişti.

Seçimlerden sonra başlayan vergi artışlarına ve zamlara dün gece de akaryakıt dahil edilmiş ve halktan sert tepki gelmişti. 

16 Tem 2023 - 13:33 - Ekonomi