İHD Mardin'de Kongresi'ni Gerçekleştirdi

İHD Mardin şubesi Cumartesi Anneleri’ne atfettiği 14’ncü Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi.

Haber albümü için resme tıklayın

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi 14’ncü Olağan Genel Kurulu’nu Mardin Barosu Tahir Elçi Konferans Salonunda gerçekleştirdi. Kurula Barış Anneleri Meclisi İnisiyatifi üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Türkiye İşçi Partisi (TİP), DEVA Partisi Mardin İl Başkanlığı, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (MED-TUHAYDER), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulu (TMMOB İKK), Mardin Tabip Odası, Şahmaran Kadın Platformu, Mardin Barosu ile çok sayıda yurttaş katıldı. Yeşil Sol Parti Mardin Milletvekili Kamuran Tanhan da kurulda yer aldı.

Salona, “İnsan haklarıyla insandır”, “Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve işkenceler son bulsun” yazılı pankartlar asıldı. Divan seçiminin ardından özgürlük, demokrasi ve insan hakları mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu gerçekleştirildi.

‘90’LI YILLARDA YARGISIZ İNFAZ ŞİMDİ YARGILI İNFAZ’

Ardından Divan Başkanlığına seçilen Metin Kılavuz, İHD’nin kuruluş ve önemine dikkat çekti.  Derneğin kuruluşuna değinen Kılavuz “Bu derneğin kıymetini bilmemiz gerekiyor. Seçilecek arkadaşların bu bayrağı daha da yükselteceğine inanıyorum. Toplum olarak, siyaset olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. İHD’nin kitle örgütü olma özelliği de var. Bir şeyi eleştirmek güzel ama önce her şeye öz eleştirisel yaklaşmak ahlaki ve politik olabilir. Çok ciddi bir baskı sürecinden geçiyoruz. 90’lı yıllarda yargısız infaz vardı ama şimdi de yargılı infaz var. Düşünce ve ifade özgürlüğünün önünde ciddi engeller var. Cumartesi Anneleri’ne her hafta uygulanan zulümden başka bir şey değil. AYM kararına rağmen Kaymakamlık AYM kararını görmezden geliyor. Anneler 955’nci haftada da mücadelelerinden vazgeçmiyorlar. Annelerin gözaltına alınmasını da buradan kınıyor ve Cumartesi Anneleri’ni selamlıyoruz. Bizim bizden başka kimsemiz yok” ifadelerine yer verdi.

Gazeteci ve Yazar Cemil Aydoğan ilk olarak söz aldı. Cemil Aydoğan, yaptığı değerlendirmede İHD'nin insan hakları mücadelesindeki yerine dikkat çekerek, 90'lı yıllardan bu yana verilen mücadeleyi anlattı. 

‘BİR TOPLUMUN GÜCÜ ÖRGÜTLÜĞÜNDEN GELİYOR’

Ardından söz alan İHD Mardin Şube Başkanı Fevzi Adsız, konuşmasına genel kurulu Cumartesi Anneleri’ne atfettiklerini söyledi. Komaleya Wêjekarê Kurd Amed, ( Diyarbakır Kürt Edebiyat Derneği) kongreye gönderdiği mesaj okundu. Ardından söz alan Mardin Baro Başkanı İsmail Elik, “Bir toplumun gücü örgütlülüğünden geliyor. O halk, toplum ne kadar örgütlüyse gücü o oranda kendini hissettirir ve insanlar o oranda kendini güçlü hisseder” ifadelerini kullandı. Cumartesi Anneleri’ne dönük engellemelere dikkat çeken Elik, “Bu hukukla açıklanamaz. Bu bir insanlık görevidir. Gelecek hafta ben de onların yanında olacağım. Onların mücadelesi kutsal bir mücadeledir” dedi.

Yeşil Sol Parti Mardin Milletvekili Kamuran Tanhan da, konuşmasında insan hakları aktivistlerine dönük saldırının korkudan kaynaklandığını dile getirerek, “Zor bir süreç bekliyor bizi. İnsanlarımız işkence ediliyor, ormanlarımız yakılıyor. İnsansızlaştırma politikası yürütülüyor. Bizler de bu zihniyetle mücadele edeceğiz” dedi.

Sonrasında ÖHD Mardin Şube Eşbaşkanı Gülbin Şahin söz alırken, tecride dikkat çekerek, “İHD, tecride rağmen iktidar kıskacında kendini var etmiş ve giderek büyüyen bir kurum olarak kendini var ediyor” dedi.

Kongrede söz alan Mardin Tabip Odası üyesi Dr. Haydar Boynukara da, Türkiye’de Kürtlerin asli sorun olarak görüldüğünü dile getirerek, “Hedef alınan da her zaman da Kürt kimliğimizdir. Kürt kimliği yasal ve anayasal olarak tanımlanmalı. Kürtler savaşı tercih etmiyor. Kapımıza gelmiş bir şeyden kaçamayız. Kürt halkını tanıyan bir sistemle barış ve kardeşlik içinde yaşamaya hazırız. Hak mücadelesi kutsal bir mücadeledir” dedi.

Mardin Tabip Odası Başkanı Mustafa Volkan Binbaş da, coğrafyanın sağlık ve yaşam hakkı konusunda da ağır sorunlar yaşadığını belirterek, buna karşı mücadelenin de birlikte verilmesi gerektiğini söyledi.

 

Sonrasında Kürt yazar Ahmet Çelik, HDP Mardin İl Eşbaşkanı Berivan Bahçeci ile Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği’nden Zilan Özel, söz alarak yaşanan baskılara karşı mücadele etmenin önemine dikkat çekti.

Sinevizyon gösteriminin ardından faaliyet ve mali raporlar okundu. Raporların okunmasının ardından tek liste ile gidilen seçimde İHD Mardin Şubesinin yeni yönetimi Veysi Parıltı, Berivan Güneş, Fevzi Adsız, Hicran Erdinç, Aziz Türk, Gülistan Duran ve Abdulvahap Bakış’tan oluştu.

15 Tem 2023 - 17:37 - Gündem