ABD ve Avrupa sıcaklarla boğuşuyor: İtalya'da 16 kentte kırmızı alarm verildi

ABD nüfusunun yaklaşık olarak üçte biri sıcak hava dalgasının pençesinde. Birçok bölgede rekor hava sıcaklığı rekorları beklenirken Avrupa da benzer bir sıcak hava dalgasının etkisinde bulunuyor. İtalya'da 16 kentte kırmızı alarm verildi.

ABD ve Avrupa'nın güneyi sıcak hava dalgasının etkisi altında. ABD'deki şiddetli sıcak hava dalgasının bu hafta sonu güneybatı genelinde uyarılarla yoğunlaşması bekleniyor. Cuma günü geç saatlerde Florida'dan Teksas'a, Kaliforniya'dan kuzeybatı Washington eyaletine kadar çeşitli eyaletlerdeki en az 113 milyon Amerikalıya sıcak tavsiyeleri verildi. Gelecek günlerde yaklaşık 27 milyon insanın 43 santigrat derece üzerinde sıcaklıklar yaşayacağı tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI BAZI YERLERDE 46 DERECEYE KADAR ÇIKACAK


Teksas'ta klima kullanımı, insanlar serinlemeye çalışırken eyaletin önceki elektrik tüketimi rekorunu aştı. Teksas'taki elektrik yükünün yüzde90'ını yöneten Teksas Elektrik Güvenilirlik Konseyi (ECROT), kullanımının perşembe günü 81 bin 406 megavata ulaştığını ve çarşamba günkü 81 bin 351 megavat rekorunu aştığını söyledi. ERCOT, talebi karşılamak için yeterli kaynağa sahip olduğunu söylemesine rağmen, güç kullanımının bu rakamları aşmasını beklediğini de açıkladı.

Cumartesi günü son derece sıcak olacak ve bazı bölgelerde gündüz en yüksek sıcaklıkların 46 dereceye kadar çıkacağı tahmin ediliyor. Yakıcı sıcakların önümüzdeki haftaya kadar sürmesi bekleniyor. ABD Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS), "Bölgedeki bu olası tarihi sıcak hava dalgasından sorumlu olan subtropikal sıcak hava dalgası, yakın zamanda gevşeme belirtileri göstermiyor" dedi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne göre, ABD'de her yıl yaklaşık 700 kişi sıcak havayla ilgili nedenlerden ölüyor.


BİRÇOK BÖLGEDE SICAKLIK REKORU YAŞANMASI BEKLENİYOR

Phoenix kenti önümüzdeki beş gün için 43 dereceye ulaşması veya aşması beklenen tahminle en uzun sıcak dönem rekorunu kırma yolunda. Tüm zamanların rekoru 18 gün. Phoenix ise şimdiden 15 gün art arda 43 derece sıcaklık gördü. Las Vegas kenti de önümüzdeki birkaç gün içinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 47 derece rekoruna ulaşabilir. Dünya'nın en sıcak yerlerinden biri olan Kalifroniya'daki Ölüm Vadisi'nde de tüm zamanların en yüksek resmi sıcaklığı olan 54 santigrat derece geçilebilir.

İTALYA'DA 16 KENT İÇİN KIRMIZI ALARM VERİLDİ

İtalya'da aşırı hava sıcaklıkları nedeniyle hafta sonu rekor seviyelere ulaşabileceği tahminleri doğrultusunda cumartesi günü için 15, pazar günü için ise 16 kentte kırmızı alarm verildi. "Kırmızı" kodla alarm verilen kentler arasında başkent Roma'nın yanı sıra Bolonya, Floransa, Katanya, Kampobasso, Bari, Frosinone, Latina, Perugia, Pescara, Rieti, Viterbo, Cagliari, Civitavecchia ve Messina yer alırken, pazar günü için bu kentlere Palermo da eklendi. Açıklamada, aşırı sıcakların sadece yaşlılar, klinik açıdan savunmasız kişiler ve çocuklar için değil tüm halk için bir tehdit oluşturduğunun altı çizildi.

Aşırı sıcakların etkisini gösterdiği Roma’da da gün içerisinde tarihi kenti gezmeye gelen turistlerin ve işlerine gidip gelen Romalıların, sıcak hava nedeniyle zorlandığı görüldü. Roma'da hava sıcaklıklarının yarın 37 derece olacağı, 18 Temmuz Salı günü ise 43 dereceye ulaşarak rekor kırmasının beklendiği de basına yansıdı.

SİCİLYA VE SARDİNYA'DA HAVA SICAKLIĞI 48 DERECEYE ULAŞABİLİR

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) açıkladığı verilere göre, Avrupa'nın bu haftadan itibaren bunaltıcı sıcakların etkisine girmesi beklenirken, İtalya'nın Sicilya ve Sardinya adalarında sıcaklığın 48 derecelere ulaşacağı tahmin ediliyor.

Avrupa'daki mevcut sıcak hava dalgası, İtalyan Meteoroloji Derneği tarafından Yunan mitolojisinde Cehennem'in kapısını bekleyen üç başlı köpek Kerberos olarak adlandırılmıştı. İtalyan hava tahmincileri, Yunan mitolojisinde ruhları yeraltı dünyasına teslim eden kayıkçının adı olan Charon adı verilen bir sonraki sıcak hava dalgasının önümüzdeki hafta sıcaklıkları tekrar 40 derecenin üzerine çıkarabileceği konusunda uyarıyorlar. Bu arada Nature Medicine dergisinin hafta başında yayımladığı çalışmasında, İtalya’da 2022 yazında aşırı sıcaklar nedeniyle tahmini olarak 18 binden fazla kişinin öldüğü bilgisi paylaşıldı.

15 Tem 2023 - 15:59 - Dünya