Mardin'de 15 Temmuz Ziyaretleri Gerçekleştirildi

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün 7. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında çeşitli ziyaretlerde bulundu.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Vali Demirtaş, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında şehit aileleri ve gazilere yönelik faaliyet gösteren dernekleri ve 15 Temmuz 2016‘daki darbe girişimi sırasında gazi olan Halil Algan ile şehit polis memuru Velit Bekdaş’ın kabrini ziyaret etti.

Vali Demirtaş, ilk olarak Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mardin Şubesi ile 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Gazileri ve Terör Mağdurları Derneklerini ziyaret etti.

Daha sonra 15 Temmuz gazisi Halil Algan’a evinde ziyarete bulunan Vali Demirtaş, Algan ile bir süre sohbet ederek 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını dinledi.

Vali Demirtaş’a ziyaretlerinde 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hikmet Yokarıbaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu ve İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut eşlik etti.

Vali Mahmut Demirtaş, yaptığı açıklamada, “15 Temmuz, ülkemizin demokrasisine, milli birliğine ve özgürlüklerimize kasteden bir terör örgütünün haince gerçekleştirdiği bir girişimdi. Ancak milletimizin sağlam duruşu ve cesareti, bu hain girişimi bertaraf etti. Şehitlerimiz ve gazilerimiz, bu süreçte gösterdikleri kahramanlıkla isimlerini tarihimize altın harflerle yazdırdı. Bu vesileyle, 15 Temmuz’da vatanımızın ve demokrasimizin bekası için canlarını feda eden şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor ve gazilerimize minnettarlığımızı ifade ediyorum.” dedi.

Vali Demirtaş, ardından Artuklu ilçesinde bulunan Şakir Nuhoğlu Camisinde başta 15 Temmuz Şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimizin ruhu için okutulan Mevlid-i Şerif programına katıldı.

Vali Demirtaş, daha sonra Midyat ilçesine geçerek FETÖ 15 Temmuz darbe girişiminde Ankara Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığında şehit olan Midyatlı polis memuru Velit Bekdaş’ın kabrini ve ailesini ziyaret etti.

14 Tem 2023 - 18:21 - Asayiş