Mardin'e gelin geldi; 8 yıldır nüfus cüzdanı almak için uğraşıyor

Derik'te yaşayan Manal Abdusselam'a, evlendiği Abdullah Ecer hakkında açılan dava gerekçe gösterilerek nüfus cüzdanı verilmiyor.

Mardin'in Derik ilçesinde yaşayan Suriye nüfusuna kayıtlı Manal Abdusselam, aynı ilçede yaşayan Abdullah Ecer ile 2015 yılında evlendi. İlçe belediyesinde resmi nikahları kıyılan Abdusselam’ın daha sonra nüfus cüzdanı almak için Nüfus Müdürlüğü’ne yaptığı başvuru, eşinin siyasi dosyası bulunduğu gerekçesiyle kabul edilmedi. Bunun üzerine mahkemeye başvuran Abdusselam, 8 yıldır hukuk mücadelesi verirken, yaklaşık 2 yıl önce eşi Ecer de cezası onanarak cezaevine konuldu.

 

Şuan Giresun Espiye L Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan Ecer’in görüşüne giderken de sorunlar yaşayan Abdusselam, sorunun çözülmesini istiyor. 

 

8 YILDIR NÜFUS CÜZDANI VERİLMİYOR 

 

MA'daki habere göre; nüfus cüzdanı çıkarmak için ilk olarak 2015 yılında Mardin'de başvuru yaptığını ve dosyasının İçişleri Bakanlığı’na gönderildiğini belirten Abdusselam, “Eşimin siyasi dosyası olmasından dolayı talebim reddedildi. 8 yıldır buradayım ve kimliğim yok” dedi.  

 

Nüfus cüzdanının olmamasından dolayı hastane gibi birçok kamu kurumunda sorun yaşadığını vurgulayan Abdusselam, eşi ile görüşebilmek için savcılıktan özel izin almak zorunda kaldığını söyledi. Abdusselam, yaşadıkları ile ilgili şunları belirtti: “Eşimle görüşmek için bin bir zorlukla Giresun Espiye Cezaevi'nde gittim. Evlilik cüzdanımı göstermeme rağmen görüşemeyeceğimi, kimliğimin olması ya da savcılıktan izin almam gerektiği söylendi. Savcılıktan izin alana kadar saat 16.00 oldu. Bu süre zarfında da benim dışımda herkes görüşünü yapmıştı. Yani cezaevi görüşü de rezalete döndü benim için. En son gittiğimde izin kağıdı yanımda olmasına rağmen yine sorun çıkardılar. İzin kağıdını gösterdim, ikametimi istediler, onu gösterdim, adresimin sistemde yazılmadığını söyleyerek sorun çıkardılar. Sorunun çözülmesini istiyorum.” 

14 Tem 2023 - 12:43 - Yaşam