O şehirde ekmeğe yüzde 50 zam

Edirne’de yapılan yüzde 50 zamla ekmeğin fiyatı 7.5 TL’ye çıktı. Daha önce zam yapılmayacağı söylenen Mardin'de ise ekmeğe zam gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

Edirne'de, Ocak’ta 4 TL’den 5 TL’ye yükselen ekmek bir kez daha zamlandı. Un fiyatlarındaki yüzde 60 artışı göz önüne alan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) fırıncıların zam talebini onayladı. Yapılan yüzde 50 zamla 200 gramlık ekmeğin fiyatı 5 TL'den 7.5 TL'ye çıktı. 

Mardin'de ise ekmeğe zam yapılmayacağı daha önce açıklanmıştı. Ancak her şeye peş peşe zam gelmesi ile birlikte Mardin'de de ekmeğe zam yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. 

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsa Tunç ile Mardin Fırıncılar, Tatlıcılar, Kasaplar ve Lokantacılar Odası Başkanı, Odalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sara ekmeğe zam olmayacağını öne sürmüştü. Açıklamada şöyle denilmişti:

"İlimizde yayınlanan bir yerel Haber Gazetesinde Ekmeğin Bayramdan sonra 200 gr. Ekmeğin 7 lira olacağı 400 gr. Ekmeğin 14 lira olacağı Denilmiştir. MARDİN ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİMİZE Ekmek fiyat rayici için Müracaat eden hiç bir odamız olmamıştır. Yayınlanan haber tamamen mesnetsizdir, dayanaksızdır. Mardin Merkez ve 10 ilçesinde Ekmek 200 gr.4 TL. 400 gr. Ekmek 8 TL. dir. yayınlanan haber Doğru değildir."

13 Tem 2023 - 23:11 - Ekonomi