Askerlerin öldürdüğü tesisatçının davası görüldü, keşif yine yapılamadı, tutuklanan olmadı

Tesisatçı Yusuf Akın’ın öldürülmesine ilişkin görülen davanın duruşmasında Aralık 2011’den bu yana keşif yapamayan mahkeme, bir kez daha “güvenlik” gerekçesiyle keşif yapamadı. Avukat Erdal Kuzu, cezasızlık politikasının uygulandığını kaydetti. 

Mardin'in Nusaybin ilçesi Deyrcem köyünde 20 Aralık 2011’deki askeri operasyonda tesisatçı Yusuf Akın’ın öldürülmesi ve Mehmet Eren’in yaralanmasına dair askerler hakkında verilen beraat kararının Anayasa Mahkemesi’nin “yaşam hakkının ihlal edildiği” yönündeki kararıyla bozulmuştu. Yusuf Akın’ın dosyasının yeniden yerel mahkemeye gönderilmesinin ardından jandarma özel harekat Kadir Engin O, Şenol T, Bahattin Y, Yusuf Ertuğrul K. ve Doğan G.’nin Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 Eylül 2022’de başlayan yeniden yargılamanın ardından 4’üncü duruşması görüldü. Duruşmada İnsan Hakları Derneği (İHD) Mêrdîn Şubesi adına takip eden avukat Erdal Kuzu hazır bulundu. Tutuksuz yargılanan sanıkların katılmadığı duruşmada, sanık avukatları da mazeret bildirerek katılmadı. 

 

KEŞİF YİNE ‘ GÜVENLİK’ NEDENİYLE YAPILMADI

 

Kimlik tespiti sonrasında gelen evrakların okunduğu duruşmada, mahkemenin 2 Haziran 2023 günü yapmak istediği keşfin yine yapılamadığı görüldü. Mezopotamya Ajansı'ndaki (MA) habere göre; Nusaybin İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan gelen yazıda “Keşif saatinde güvenliğin tam olarak sağlanamayacağının” bildirildiği belirtilirken, bu nedenle mahkemenin keşfe gidemediği kaydedildi. 

 

‘CEZASIZLIK UYGULANDI’

Ardından beyanda bulunan Avukat Erdal Kuzu, AYM kararının mahkemenin bilgisi dahilinde olduğunu hatırlatarak, “Bu gidişle yargılama sürüncemede kalacak. Geçen celse talepte bulunduk. Yargılanan Jandarma görevlileridir. Güvenliğe cevap veren de jandarmadır. Bunun böyle olduğuna kesin inanıyoruz. Bu nedenle arkadaşlarını korumaktadırlar. Jandarma yetkilileri kendi arkadaşlarını korumak amacıyla güvenlik sağlamayacağı yönünde yazı gönderecekler size. Bahsettiğimiz yer savaş alanı değil. Bahsettiğimiz yer insanların yaşadığı bir köy. Öyle savaş halinde olan, her gün savaş yapılan, çatışma olan bir alan değil. Böyle olduğuna dair bir emare de bulunmamaktadır. Jandarma yetkilileri arkadaşlarını korumak için böyle bir yazı gönderiyor. Size geçen celse de emniyete yazı yazılması gerektiğini belirttik. Bu talebi tekrar ediyoruz. Bu mesele cezasızlık politikasının, devlet adına suç işlemeleri nedeniyle cezasızlık politikası olarak adlandırılmaktadır. Yusuf Akın yoksul bir Kürt köylüsüdür. Yoksul Kürt köylüsü öldürülmüştür, devlet görevlileri öldürmüştür. Daha sonra cezasızlık nedeniyle ceza verilmesine yer olmadığı yönünde karar verilmiştir. Bu yargılama yöntemiyle jandarmadan gelen cevabi yazıya göre bu yargılama sürüncemede kalacaktır. Benzer vakalarda örneklerini gördük” dedi. 

 

‘YARGILAMA SANIKSIZ YÜRÜYOR’

 

Davanın 12 yıldır sonuçlandırılmadığını kaydeden Kuzu, önceki celse yaptıkları talepleri tekrar ettiklerini dile getirerek, “12 yıldır keşif yapılamaması Türkiye'nin utancıdır, devletin utancıdır. Ortada alnının ortasından devletin kolluk görevlileri tarafından vurulan bir insan ve bu insanın ailesinin adalet talebi bulunmaktadır. Doğrudan yaşam hakkı ihlaline girilmiştir. Yusuf Akın alnının ortasından devlet görevlileri tarafından vurulmuştur. Elindeki hilti, biksi olduğunu düşünerek alnının ortasından vurulan bir Kürt köylüsünün dosyasından bahsediyoruz. Ortada vahim bir durum vardır. Tutuklama talebi bu dosyada uygulanmayacaksa hangi dosyada uygulanacaktır. Tutuklama tedbirinin uygulanmasını talep ediyoruz. Eğer mahkeme aksi kanaatte ise, adli kontrol hükümlerinin uygulanmasını talep ediyoruz. Yargılama sanıksız yürümektedir. Yargı sistemi Türkiye’de yaşayan halkların sistemi olmadığı müddetçe doğru düzgün yargılama yapılamayacaktır. Bu nedenle taleplerimizin kabulüne karar verilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

TALEPLERİ REDDEDEN MAHKEME YENİDEN KEŞİF KARARI ALDI

 

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanıkların avukatının mazeret dilekçesinin kabulüne, sanıkların tutuklama ve adli tedbir uygulanması talebinin reddine, keşif için Nusaybin İlçe Jandarma Komutanlığı’na güvenlik hususunda bilgi almak için müzekkere yazılmasına karar verdi. 8 Kasım 2023 tarihine keşif kararı veren mahkeme, katılan Mehmet Eren’in atış mesafesi konusunda yeniden beyanlarının alınması ve atış mesafesinin bilirkişiye ölçümünün yapılmasına karar vererek duruşmayı 28 Aralık’a erteledi.

13 Tem 2023 - 17:17 - Asayiş