Kadınlardan Mardin'de öldürülen kadın için açıklama

Kızıltepe'de Hindirin Aydoğan'ın öldürülmesine tepki gösteren TJA, DBP, Yeşil Sol Parti ve HDP üyesi kadınlar, “Yaşadığımız müddetçe bu zihniyete karşı mücadele edeceğiz” dedi. 

Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi ( DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Kadın Meclisi üyeleri, 10 Temmuz’da Mardin'in Kızıltepe ilçesinde evli olduğu Z. A. tarafından öldürülen Hindirin Aydoğan için açıklama yaptı. H. Finci Aldemir taziye evi önünde yapılan açıklamaya, Yeşil Sol Parti Mardin Milletvekili Kamuran Tanhan, parti yöneticileri, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mardin Şubesi üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı.

Açıklamada konuşan TJA aktivisti Ayşe Bozan, yıllardır erkek egemen iktidarın kirli zihniyetini kadınlara karşı kullandığını belirterek, “Kadın katilleri affediliyor. Kadın karşıtı zihniyet sistemleşiyor. Bu doğrultuda Kızıltepe'de de bir kadın katledildi. Ailenin ifade ettiğine göre, kadın günlerce işkence görmüş. İstanbul Sözleşmesi kaldırıldığından beri kadın kazanımlarını hedef alan iktidar tarafından yeni bir sistem inşa edilmeye çalışılıyor. Yaşadığımız müddetçe bu zihniyete karşı mücadele edeceğiz” dedi.  

 

Katledilen Hilbirin Aydoğan’ın akrabası olan Kızıltepe eski Belediye Başkanı Cihan Sincar ise, “Bu kirli zihniyet toplum içinden çıkana kadar buna karşı direneceğiz. Buna karşı hep mücadele verdik ve vermeye devam edeceğiz. Adı, dini ne olursa olsun bu katilleri koruyanlar bilsin ki karşılarında olacağız. Katledilen kadınlar yalnız değildir. Onlar göremese de bayraklarını devralacağız” diye konuştu.

13 Tem 2023 - 14:25 - Asayiş