TEİAŞ Mardin OSB'nin elektriğini kesti, üretim durdu

TEİAŞ; fabrikaların borçları gerekçesiyle Mardin Organize Sanayi Bölgesi'nin tamamının elektriğini kesti.

Çiftçilerin elektriklerinin Dicle Elektrik Dağıtım AŞ ( DEDAŞ) tarafından kesilmesinin ardından bu defa da Dicle Elektrik Perakende Satış AŞ. ( DEPSAŞ) borçları nedeniyle Türkiye Elektrik İşletmeleri AŞ. (TEİAŞ)    sanayicilerin elektriklerini kesti. Mardin Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) fabrikaların borçlarını gerekçe yapan TEİAŞ, OSB'nin tamamının elektriğini kesti. OSB'de un, makarna, bulgur üretimi yapan fabrikalar ile tekstil atölyelerinden oluşan onlarca fabrika enerjisiz kaldı.


Sanayiciler; yaşananların kabul edilemez olduğunu belirtirken, borçlarını düzenli ödemeye çalıştıklarını ancak yüksek maliyetler nedeniyle bir kısım borçların biriktiğini belirtti. Şirket ile yaptıkları görüşmeler sonucunda borçların taksitlendirilmediğini kaydeden sanayiciler, bir kısım ödeme yaptıktan sonra elektriğin gece saatlerinde verilmesini beklediklerini aktardı.

Alınan bilgilere göre Sanayiciler ve TEİAŞ mutabakata varırken elektriği kesilen bazı firmaların elektriklerinin gün içerisinde tekrar bırakıldığı öğrenildi.

12 Tem 2023 - 15:30 - Ekonomi