Mardin'de Oktay Munğan'ın Öldürülmesi Davasında Beklenmedik Gelişme

Nusaybin'de iş insanı Oktay Munğan'ın öldürülmesine ilişkin görülen davada kimi müştekiler "azmettirici" suçlamasıyla yargılanan Mehmet Şerif Başak hakkındaki beyanlarını değiştirdi, öldürülen Munğan'ın oğlu müştekilerin kendisi gibi tehdit edildiğini savundu. 

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 10 Şubat'ta uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralandıktan sonra kaldırıldığı hastanede 1 Mart’ta yaşamını yitiren iş insanı Oktay Munğan'ın öldürülmesine ilişkin görülen davanın 12'nci duruşması Mardin 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mezopotamya Ajansı'ndaki (MA) habere göre; duruşmada tutuklu sanıklar Deniz Işık, Gürkan Çalışkan ve Onur Yıldız tutuklu bulundukları cezaevinden SEGBİS aracılığıyla hazır edildi. Başkaca çete faaliyetleri gerekçesiyle dosyadan tutuklu sanıklar Doğan Oral, Eyyup Aksoy ve Kemal Ürün hazır edilmezken, tutuksuz sanıklar iş insanı Mehmet Şerif Başak, İzzettin Düzkaya, Adnan Koç, Abdullah Er, Ahmet Yıldız, Oğuzhan Karayılan, Sinan Demirtaş, Cemal Dinç ve Leyla Oral katılmadı. Müşteki-Sanıklar Dara Yaruk ve Uğur Kaya da duruşmaya katılmadı. Bir kısım müştekiler ile tarafların avukatları da duruşmada hazır bulundu. 

AKRABALARI BEYANLARINI DEĞİŞTİRDİLER

Kimlik tespitinin ardından geçilen duruşmada gelen evraklar okundu. Firari sanık Vedat Ürün'ün halen yakalanmadığı belirtildi. Katılan taraftan Abdulkadir Munğan, Ekrem Munğan ve Taciddin Munğan'ın dosyada azmettirici olarak yer alan iş insanı Mehmet Şerif Başak hakkındaki beyanlarını geri çektikleri yönünde dilekçe sundukları görüldü. 

6 KİŞİYE MÜEBBET İSTENDİ

Savcılık; daha önce hazırladığı mütalaasını tekrar ederek Onur Yıldız ve Deniz Işık hakkında “Tasarlayarak öldürme”, İzzettin Düzkaya ve Adnan Koç hakkında “Tasarlayarak öldürmeye yardım etme” suçlarından ceza verilmesi istedi. Sanıklardan Kemal Ürün'ün yakalanması nedeniyle dosyasının tefrik edilmesi talebini geri çekerek, Ürün ve Mehmet Şerif Başak hakkında "tasarlayarak kasten öldürme eylemini azmettirici" suçlamasıyla müebbet hapis verilmesi istendi. Firari sanık Vedat Ürün'ün dosyasının ise tefrik edilmesine karar verilmesi istendi. 

Savcılık; sanıklar Abdullah Er, Ahmet Yıldız, Gürkan Çalışkan, Oğuzhan Karayılan ve Sinan Demirtaş ile Cemal Dinç, Doğan Oral, Eyyup Aksoy ve Leyla Oral'ın saldırıyla bağlantılarının bulunduğuna dair sabit delil bulunmadığı gerekçesiyle beraat ettirilmesini istedi. Savcılık; sanıklar Dara Yaruk ve Uğur Kaya'nın eyleminin ise meşru müdafaa kapsamında kaldığını belirterek cezalandırılmasına yer olmadığı yönünde karar verilmesini istedi.

 

'TEHDİTLE BEYANLARINI DEĞİŞTİRDİLER'

Devam eden duruşmada söz alan Munğan'ın oğlu Mehmet Salih Munğan, beyanlarını değiştiren amcalarının tehdit nedeniyle beyanlarını değiştirdiğini öne sürerek; "Diğer katılanların neden fikirlerini değiştirdiğini biliyorum. Biz de tehdit aldık. Bizim de oturduğumuz daire Mehmet Şerif Başak'ın üzerine kayıtlıdır. Tehditle ilgili olarak ben 12 Haziran'da dilekçe verdim. Abdulkadir Munğan ve diğerleri Mehmet Şerif Başak'ın tehditlerinden korktukları için beyanlarını değiştirmişlerdir. Mehmet Şerif Başak'ın tehditleri halen devam etmektedir" dedi. 

Ardından sanıklar ile müdafiileri ve müşteki müdafiilerinin mütalaaya karşı savunmaları alındı. Avukatlar dosyada yeni gelişmeler olduğu gerekçesiyle mütalaaya karşı süre talebinde bulundu. 

BİR SANIK TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme tutuklu sanık Gürkan Çalışkan'ın tahliyesine, tutuklu diğer sanıkların tutukluluk halinin devamına, tutuksuz sanıkların tutuklanma taleplerinin reddine karar vererek, bir sonraki duruşmayı 28 Eylül tarihine erteledi. 

12 Tem 2023 - 12:36 - Asayiş