Mahkemeden DEDAŞ'a Kötü Haber

Çiftçilerin yaptığı suç duyurusu ve ihtiyati tedbir başvuruları üzerine mahkeme DEDAŞ'ın bakım-onarım adı altındaki kesintilerinin günlük 3 saati geçemeyeceğine karar verdi.

Mardin'in Kızıltepe ve Derik ilçeleri başta olmak üzere birçok ilçesinde yapılan elektrik kesintilerine karşı çiftçilerin yaptığı başvurular sonucunda mahkeme DEDAŞ'ı üzecek bir karara imza attı. Bir süredir birçok kırsal mahallede devam eden elektrik kesintileri günlük 12 saat gibi uzun sürelere ulaşınca çiftçiler, Kızıltepe Cumhuriyet Savcılığına giderek DEDAŞ İl Müdürü Halil Homan hakkında ilk olarak TCK Madde 113 kapsamında "Bir kamu faaliyetinin yürütülmesine, Kamu kurumlarında veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında verilen ya da kamu makamlarının verdiği izne dayalı olarak sunulan hizmetlerden yararlanılmasına, engel olunması" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. 

 Çiftçiler aynı zamanda Kızıltepe Asliye Hukuk Mahkemesinde bakım-onarım adı altındaki kesintilerle ilgili ihtiyati tedbir kararı uygulanmasını yönünde başvuru yaptı. Mahkeme çiftçilerin lehine karar vererek, kesintilerin 3 saati geçemeyeceğine, 21 saat boyunca kesintisiz enerji verilmesine dönük karar verdi. 

 

11 Tem 2023 - 00:54 - Asayiş