Otizmli bireyler sporla eğitim görüyor

Otizmli bireyler için sağlıklı çalışma olanağı sağlayan Özel bir Otizm Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, geçtiğimiz aylarda bir yeniliğe daha imza atmıştı. Bölgede otizmli bireylerin spor desteğiyle psikomotor becerilerinin geliştirilmesi, vücut farkındalığının arttırılması ve bilişsel gelişiminin desteklenmesi amacıyla ABA Otizm Spor aracı oluyor.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Diyarbakır’da otizmli torunu için sağlıklı çalışma alanı olmadığını gören Hacıbaba Pastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Elaldı, yaklaşık 4 yıl önce milyonluk yatırım yaparak otizmli çocuklar için eğitim merkezi açtı. Eğitim merkezinde Otizm Spor odasını klinikte geçtiğimiz aylarda hayata geçiren ve bir ilke daha imza atan Elaldı, sporla beraber disiplin, düzen ve hedefleri olan programlı bir hayatın otizmli bireylere eğlenceli ve iyi gelecek tanıdıklarını dile getirdi.

Otizmli bireylerin mutlu olmaları için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduğunu dile getiren Elaldı, “Spor otizmin otizmli çocuklarımıza verdiği faydaları bize anlatılınca bu eğitimle ilgili hocalarımız ile birlikte eğitim merkezimizin bir odasını dekore edip, spor otizm odası yaptık. Odamızı kullandığımızdan beridir çocuklarımıza güzel bir dönüşümü olduğu için de çok mutluyuz. Bu çocuklarımız için ne yapsak azdır. Onunun için bu çocuklarımızın mutlu olması elimizden ne gelirse yapmaya hazırız. Spor otizm bugün bölgemizde bizim eğitim merkezinden başka bir yerde yok. Biz otizmin içine girerek ABA Otizm olarak kurumumuzu geliştiriyoruz” dedi.

Özel bir Otizm Eğitim Merkezi’nde eğitim gören Osman Elaldı’ya Spor Otizmin çok faydası olduğunu ifade eden bakıcı Melek Akın, şunları kaydetti:

“ABA Otizm açıldığından bu yana Osman buraya devam etmektedir. Kendisi kaliteli bir eğitim görmektedir. Spor otizmin Osman’ın üzerinde çok büyük etkisi oldu. Otizmli öğrencilerin ne yazık ki hareket kapasiteleri biraz daha fazla. Bu yüzden dengelerini bazen kullanamayabiliyorlar. Otizmli öğrencilerin enerjilerini atabilmeleri için bir alana ihtiyaçları vardı. Otizm bizim yardımımıza koştu diyebilirim. Otizmle birlikte öğrencimiz hem kaliteli bir eğitim almaya başladı ve aynı zamanda bu enerjisini tüketerek daha kaliteli yaşam sürmeye başladılar.”

Her hafta düzenli bir şekilde İstanbul’dan Diyarbakır’a gelen uzmanlar tarafından eğitim merkezinde denetim yapıldığını söyleyen Özel bir Otizm Eğitim Merkezi Kurum Müdürü Ahmet Çaçan, “Otizm Eğitim Merkezi, bilimsel olarak kanıtlanmış uygulamalı davranış analizini merkezimizde uygulamaktayız. Bu alanda Prof. Dr. Binyamin Birkan’dan danışmanlık almaktayız. İstanbul’dan her hafta cumartesi günleri hocalarımız Diyarbakır’a gelip, çocuklarımızın programlarını denetleyerek öğretmenlerimize geri bildirim vermektedir. Bu açıdan merkezimiz yaklaşık 4 yıldır faaliyet sürdürmektedir” ifadelerine yer verdi.

08 Tem 2023 - 13:44 Diyarbakir- Eğitim