Zam Yağmuru: KDV yükseldi, pasaport harcı arttı, telefon izin harcı 20 bin TL oldu

Yeni vergi artışlarıyla birlikte 6 bin 19 TL olan yurt dışından getirilen telefon harçları 20 bin liraya çıkartıldı. KDV oranları ise yüzde 18'den yüzde 20'ye yükseltildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre; Katma Değer Vergisi (KDV), yüzde 18 olan ürünlerde yüzde 20’ye, yüzde 8 olan ürünlerde ise yüzde 10’a çıkarıldı.

Deterjan, sabun, tuvalet kağıdı, bebek bezi gibi temel ihtiyaç ürünleri ve yeme-içme sektöründe KDV, Mart’ta yüzde 18’den yüzde 8’e inmişti. Bugün yayımlanan kararla söz konusu ürünlerdeki KDV bundan böyle yüzde 10 olacak.

Mobilya, beyaz eşya, elektronik ürünler, otomobil, sigara ve alkol gibi pek çok kategoride ise KDV yüzde 18 olarak uygulanıyordu. Bu oran da yeni kararla birlikte yüzde 20'ye çıktı. 

TELEFON IMEI KAYDI

Daha önce 6 bin 19 TL olan yurt dışından getirilen telefon harçları 20 bin TL’ye çıkartıldı. Kararla birlikte ucuz cep telefonlarını yurt dışından getirip IMEI kaydı yaptırmak, tutar nedeniyle daha pahalıya gelecek.

Şans oyunları hasılatından alınan vergilerde ise spor müsabakalarına dayalı müşterek bahislerde 10, at yarışlarında yüzde 14, diğer şans oyunlarında ise yüzde 20 olarak uygulanacak.

PASAPORT VE VİZE HARÇLARINA 50 ZAM

492 Sayılı Harçlar Kanunu'na bağlı tarifelerde yer alan maktu harç tutarının yüzde 50 oranında artırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Yargı, Noter, Vergi Yargısı, Tapu ve Kadastro, Konsolosluk, Pasaport, İkamet Tezkeresi, Çalışma İzni, Çalışma İzni Muafiyeti, Vize, Dışişleri Bakanlığı Tasdik, Gemi ve liman, İmtiyazname, Ruhsatname, Diploma ve Trafik harçlarını kapsayan 492 Sayılı Harçlar Kanunu'na bağlı tariflerde yer alan maktu harçlara yüzde 50 oranında artış yapıldı.

07 Tem 2023 - 08:57 Ankara- Ekonomi