31 yıl sonra cezaevinden çıktı

Rize E Tipi Kapalı Cezaevi’nden 31 yılın ardından tahliye edilen Mesut Çelebi, “31 yılın ardından fiziki olarak özgür bir şekilde toprağımda, halkım ve ailemleyim” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Rize E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mesut Çelebi, 31 yıl sonra tahliye edildi. Van’da 12 Haziran 1992 tarihinde gözaltına alınan Çelebi’ye, ardından çıkarıldığı Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmaya çalışmak” iddiasıyla müebbet hapis cezası verildi. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 'Hasta Mahpus Listesi’nde yer alan Çelebi, tutukluluğu boyunca Van, Muş, Erzurum, Yozgat, Diyarbakır ve Rize cezaevlerinde kaldı.

Tutuklu bulunduğu Rize E Tipi Kapalı Cezaevi’nden çıkan Çelebi, bugün memleketi olan Diyarbakır'a geldi. MA'nın haberine göre; Bağlar ilçesinde bulunan evinin önünde, aile bireyleri ve yakınları tarafından alkış ve zılgıtlarla karşılanan Çelebi, yaşadığı hisleri şu cümlelerle paylaştı: “31 yılın ardından fiziki olarak özgür bir şekilde toprağımda, halkım ve ailemleyim. Her yandan keyifliyiz. Bizim için sadece direniş alanımız değişti. Fiziki olarak tutsak olsak da zihinsel olarak özgürdük.”

06 Tem 2023 - 08:48 - Asayiş