Kolombiya'da hükümet ile silahlı örgüt ELN karşılıklı silahları susturdu

Güney Amerika ülkesi Kolombiya'da silahlı örgüt ELN ve hükümet arasında 3 Ağustos'ta başlayacak ateşkesten önce karşılıklı olarak saldırılara son verildiği duyuruldu. Öte yandan ELN, herhangi bir saldırı olması durumunda kendisini savunacağını duyurdu.

Kolombiya'da Marksist silahlı örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) hükümetle imzalanan ve gelecek ay başlaması öngörülen ateşkesten önce saldırılarına son vereceğini duyurdu. Kolombiya Savunma Bakanı da silahlı kuvvetlere operasyonları durdurma talimatı verdi. Ülkedeki son aktif silahlı örgütle imzalanan ateşkes, hükümetin neredeyse 60 yıl süren çatışmaların ardından barışa yönelik son adımı oldu. Altı aylık ateşkes resmen 3 Ağustos'ta başlayacak.

Öte yandan ELN, ordu ya da diğer silahlı grupların herhangi bir saldırısı durumunda kendilerini savunacaklarını açıkladı. Ateşkes anlaşması uygulanırsa, ELN'nin Kolombiya devletine karşı silahlı mücadeleye başladığı 1964 yılından bu yana çatışmalardaki en uzun süreli ara olacak.

ATEŞKESİN DUYURULDUĞU GÜN ÜÇ POLİS ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

BBC Türkçe'nin haberine göre, ateşkesin başarılı olup olmayacağı konusunda şüpheler var. ELN üyeleri, ateşkesin duyurulduğu gün ülkenin kuzeydoğusundaki saldırıda üç polisi öldürdü. Bir hafta önce de hükümet güçleri, ülkenin doğusunda altı ELN militanını öldürdü.

PETRO 'TAM BARIŞ' SÖZÜ VERMİŞTİ

Kendisi de dağılan M-19 adlı isyancı grubun eski üyelerinden olan Kolombiya lideri Gustavo Petro, geçen yıl iktidara geldiğinde "tam barış" sözü vermişti. ELN ve Kolombiya hükümetinin, gelecek aydan itibaren Venezula'daki barış görüşmelerine devam etmeleri bekleniyor. 2016'da ELN'den daha büyük bir örgüt olan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile imzalanan barış anlaşması çerçevesinde, ELN ile yürütülen görüşmeler başarısız olmuştu. FARC ile yapılan barış anlaşması dönem dönem sallansa da, Güney Amerika'da en uzun süre devam eden isyana son vermişti. 

05 Tem 2023 - 17:19 - Dünya