500 TL yeni banknot çıkıyor; yeni parada ilginç detay!

Ekonominin geldiği çıkmaz sonucu Türk Lirası'ndaki değer kaybı sürüyor. 500 TL ve 1000 TL'lik yeni banknot basımı beklenirken, tahmini yeni banknot tasarımı ortaya çıktı. Tahmini tasarımda beklenmedik bir detay bulunuyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Milli Gazete'nin haberine göre; Enflasyonun tırmanışı, döviz kurlarının yükselmesi nakit para değerinin ciddi oranlarda aşınmasına yol açtı. Bu durum, vatandaşların büyük miktarda nakit akışına ihtiyaç duymasına neden oluyor. Artan yaşam maliyetleri ile birlikte, birçok ekonomist isim 500 lira ve 1000 TL’lik yeni banknot basılmasının gereklilik olduğunu savunuyor. 

500 TL BANKNOT TASARIMI ORTAYA ÇIKTI AMA...

500 TL ve 1000 TL banknot basılması ekonomi dünyasında geniş çaplı tartışılmaya devam ederken yeni banknotlara ilişkin çıkışlar ve tahminler grafik tasarımcılar için ilham kaynağı oldu. 

Şimdiden sosyal medyada birçok 500 TL ve 1000 TL banknot tasarımları dolaşıma girdi. Ancak, Erdoğan’ın fotoğrafının yer aldığı yeni banknot tasarımların gerçek banknot tasarımlarını temsil edip etmediği konusunda henüz kesin bir bilgi bulunmuyor. Bu yüzden, resmi onay alınıp alınmadıkları konusunda herhangi bir bilgi yok.

Banknot basımı sadece Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılıyor ve şimdiye kadar TCMB ön yüzünde Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu herhangi bir banknot basmadı.

Geçtiğimiz aylarda da 500 TL yeni banknot basılacağı iddiaları gündeme gelmişti.

02 Tem 2023 - 18:12 - Ekonomi