Akdeniz'de yine göçmen faciası: 14'ü kadın ve çocuk 51 göçmen öldü

Fas kıyılarından İspanya'nın Kanarya Adaları'na gitmek üzere yola çıkan göçmen teknesi Akdeniz'de battı. Kazada üçü çocuk, 11'i kadın toplam 54 göçmen öldü. Kurtarılan dört kişinin ise hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Akdeniz'de yine bir göçmen faciası yaşandı. Kuzey Afrika kıyılarından çıkıp İspanya'nın Kanarya Adaları'na doğru giden göçmenleri taşıyan bir botun batması sonucunda 51 kişinin öldü, kurtarılan dört kişinin ise hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Caminando Fronteras adlı sivil toplum kuruluşunun (STK) temsilcilerinden Helena Maleno, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kanarya Adaları'na doğru giderken batan bir bot 51 göçmenin hayatına mal oldu" dedi.


Maleno, botun Fas'ın güneyindeki Tan Tan kenti kıyılarından yola çıktığını ve ölen 51 kişiden 11'inin kadın, üçünün çocuk olduğunu belirtti.

İspanya Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Yolanda Diaz, ölen 51 göçmenden dolayı üzüntü duyduğunu açıkladı. Diaz, "AB'nin göçmen konusunda bir politika uygulamasının zorunlu olduğunu" söyledi.

Kanarya Adaları'nın 80 mil (yaklaşık 130 kilometre) kadar açığında 22 Haziran'da da göçmenlerin taşıyan tekne batmış, kazada 39 göçmen ölmüştü. 

02 Tem 2023 - 15:07 - Dünya